مرکز خدمات پزشکی طب نو

فیزیوتراپی در منزل 

فواید تیپ کینزیولوژی

اثرات درمانی تیپ کینزیولوژی

فیزیوتراپیست شما با بررسی شرایط آسیبی که در شما وجود دارد بهترین روش استفاده از تیپ را ارائه خواهد داد و کمک می کند برش هایی برای استفاده مناسب در این تیپ ها ایجاد کنید.

کاربرد های رایج تیپ کینزیولوژی

• تسهیل مسیرهای عصبی عضلانی: می تواند برای کمک به بهبود شروع کار عضلات و الگوهای انقباض استفاده شود. این  تیپ می تواند سفتی یا تون عضلات را متعادل کرده و به عملکرد ورزشی بهتر کمک کند.

• مهار و کنترل درد: می توان برای کمک به کاهش درد و اسپاسم عضلاتی که ممکن است پس از آسیب رخ دهد، استفاده کرد. این  تیپ می تواند میزان ورود ناسازگار پیام های عصبی به مغز را کاهش دهد که این امر منجر به کاهش وقوع اسپاسم عضلانی می شود.

• ثبات بخشی: اگر نیاز به قرار گیری یک مفصل در یک شرایط  خاص دارید، تیپ کینزیولوژی برای شما مفید است. بیماران با شرایطی مانند سندرم پلتوفمورال، سندرم ایلیوتیبیال باند و یا بی ثباتی شانه می توانند از حمایت ایجاد شده توسط تیپ کینزیولوژی بهره مند شوند. وقتی در حال انجام حرکتی  خاص هستید این تیپ از مفصل محافطت می کند.

• بهبود تورم: اگر آسیب دیده باشید یا جراحی شده باشید که موجب افزایش تورم شده است، تیپ کینزیولوژی با کاهش فشار بین پوست و بافت های زیرین، تورم را کاهش می دهد. به طوری که مسیری برای خروج  مایعات اضافی که انباشته شده اند فراهم می کند. گاهی اوقات در بهبود لنفادم یا برای جراحت های سطحی استفاده می شود.

• بهبود بافت زخم: پس از عمل جراحی یا تروما، ممکن است در ناحیه آسیب دیده زخم وجود داشته باشد. در برخی زخم ها بافت زیر پوست به پوست می چسبد. این بافت چسبنده می تواند حرکات نرمال و محدوده حرکت شما را کمتر کند. تیپ کینزیولوژی می تواند به آرامی بر روی بافت زخم و کلاژن کشش طولانی مدت و کم فشار ایجاد کند.

آیا تیپ کینزیولوژی واقعا مفید است

از آن جایی که درمان با تیپ کینسیولوژی یک مفهوم نسبتا جدید در زمینه فیزیوتراپی است و در انجام فیزیوتراپی در منزل نیز به کار گرفته می شود، جا دارد تا تحقیقات بیشتری در مورد مکانیسم های کار تیپ  انجام شود. مطالعات اخیر نشان داده است که استفاده از تیپ کینزیولوژی می تواند انقباضات عضلانی را در عضله چها رسر جلو ران که مسئول کنترل موقعیت زانو است، بهبود بخشد. در یک مطالعه، بیمار به تدریج پس از استفاده از آن بعد از عمل بهبودی چشمگیری یافت. مطالعات دیگری نیز بهبودی محدوده ی حرکت کمر و بهبود درد گردن را نشان داده اند. محققی به اسم RockTape  برای حمایت از استفاده ی تیپ کینزیولوژی برای بهبود عملکرد ورزشی  یک مطالعه از 5 دوچرخه سوار انجام داد و دریافت که دوچرخه سوارانی که از آن استفاده کرده اند  دو الی شش درصد بهتر از سایر دوچرخه سواران عمل می کنند. البته، مطالعه با تاثیر شرایط ذهنی و محیطی پژوهشگر انجام شده است. این مطالعه توسط RockTape اسپانسرینگ شد و شامل تنها 5 ورزشکار بود و هیچ گروه کنترل وجود نداشت.در سایر مطالعات، اثرات سم زدایی و درد، تورم و بهبود تحرک با نتایج متنوع بررسی شده است.

خلاصه: فعلا اثرات مثبت تیپ کینزیولوژی با قاطعیت معلوم نیست و کارهای زیادی در این زمینه باید انجام شود اما در مورد بی ضرر بودن آن شکی نیست.
اگر شما دچار آسیب دیدگی شده اید که باعث ایجاد درد، تورم، از دست دادن حرکت یا اسپاسم عضلانی شده است، فیزیوتراپیست شما می تواند از تیپ کینزیولوژی برای کمک به درمان استفاده کند. او باید به شما در مورد تیپ آموزش داده و در تعیین اهداف و انتظارات واقع بینانه در مورد استفاده از تیپ کینزیولوژی کمک کند.

 

خواندن 624 دفعه

موارد مرتبط

طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت