مرکز خدمات پزشکی طب نو

فیزیوتراپی در منزل 

فیبرومیالژیا در بانوان وخیم تر است؟

آیا فیبرومیالژیا در زنان وخیم تر است؟

فیبرومیالژیا در زنان از مردان شایع تر است و ممکن است علائم متفاوتی را تجربه کنند. به عنوان مثال، زنان معمولا سطح بالا تری از درد را گزارش می‌ کنند و اغلب نشانه های بیشتری مانند قاعدگی سنگین و دردناک دارند. علائم از فردی به فرد دیگر متفاوت است.  بعضی از آن ها درد بسیار زیادی را توصیف می کنند، در حالی که دیگران می گویند درد مبهمی دارند. کالج آمریکایی روماتولوژی برآورد می کند که 2 تا 4 درصد افراد مبتلا به این بیماری هستند و این بیماری در زنان شایع تر است. یکی از راه های رهایی یافتن از درد های حاصل از این بیماری انجام فیزیوتراپی در منزل می باشد.
تا همین اواخر بسیاری از پزشکان افراد مبتلا به فیبرومیالژیا را مرخص می کردند. از آن جایی که این بیماری به سختی تشخیص داده می شد، این پزشکان به اشتباه فکر می کنند که علائم غیرواقعی است.  بعضی تحلیلگران بر این باورند که این فرآیند ممکن است به این دلیل باشد که پزشکان در طول تاریخ تمایل داشته اند درد زنان را نا دیده بگیرند.

فیبرومیالژیا در مردان در مقایسه با زنان

این بیماری نشانه های درد مزمن و گسترده ای دارد که نمی توان آن را با سایر بیماری ها، مانند آسیب عضلانی، دیسک فتق، آرتروز، یا اختلال خود ایمنی توضیح داد.

هر فرد مبتلا به فیبرومیالژیا یک یا چند مورد از علائم زیر را تجربه می کند:

درد مداوم در مناطق مختلف بدن مانند ران ها، کفل، گردن و پشت، سرگیجه، خستگی مزمن حتی پس از خواب شب، مشکلات شناختی در مورد تمرکز یا حافظه، خشکی چشم، حساسیت بالا نسبت به درد، ریزش مو، مشکل در ادرار مانند تعداد دفعات آن، استفراغ، اسهال و مشکلات مربوط به دستگاه گوارش که شدت آن ها می تواند متغیر باشد، اما بسیاری دچار استرس و خستگی می شوند و این بیماری در عین حال می تواند علایم بدتری نیز داشته باشد. برای تشخیص بیماری، نوع درد کمتر از ماهیت مزمن و گسترده بودن درد اهمیت دارد.

علائم در زنان: زنان مبتلا به فیبرومیالژیا ممکن است در مقایسه با مردان علائم بیشتری داشته باشند.

احتمال دارد زنان موارد زیر را تجربه کنند:

خستگی در صبح، درد در سر تا سر بدن، علائم خاص در مورد سندرم تحریک پذیری روده که معمولا به عنوان IBS شناخته می شود.

دیگر علایم متداول در زنان عبارتند از:

قاعدگی: بیماری ذکر شده می تواند بر چرخه قاعدگی تاثیر بگذارد. دوره ها ممکن است سنگین تر باشند و زنان ممکن است قاعدگی دردناک را تجربه کنند که دیسمنوره نامیده می شود.
بارداری: بسیاری از زنان مبتلا در دوران بارداری مشکلی ندارند، اما در بعضی موارد بارداری می تواند نشانه های بیماری را بدتر کند. همچنین می تواند منجر به خستگی شدید و تغییرات خلقی شود که در دوران بارداری شایع است. در مورد فیبرومیالژیا و حاملگی با دکتر مشورت نمایید چرا که برخی از داروهای مربوطه می تواند بر جنین تاثیر بگذارد.

نقاط حساس بدن این بیماران

نقاط حساس شامل 18 نقطه حساس یا دردناک در 9 بخش از بدن می باشد. به عنوان مثال، این لکه ها به صورت جفتی و در هر دو طرف ستون فقرات ظاهر می شوند. تمامی افراد مبتلا دارای نقاط حساس نیستند ، اما این موارد می تواند به تشخیص آن از دیگر دردها کمک کند.

زنان مبتلا به فیبرومیالژیا بیشتر از مردان، دارای نقاط حساس می شوند که در این مکان ها قرار دارند:

در قسمت پایه سر، جایی که گردن قرار دارد، بین گردن و نوک شانه، جایی که عضلات پشت به تیغه شانه متصل می شوند، بر روی هر دو ساعد در نزدیکی آرنج، درست در بالای ترقوه، در زیر ترقوه در کنار استخوان سینه، درست در بالای بخش استخوانی کفل بیرونی، در قسمت پایین کمر در بالای باسن، داخل زانو

تشخیص این بیماری

هیچ آزمایشی نمی تواند تعیین کند که آیا فرد مبتلا به فیبرومیالژیا است یا خیر. تشخیص یک فرایند انحصاری است. پزشکان در مورد علائم سوال می کنند، سپس برای سایر اختلالاتی که ممکن است باعث ایجاد آن شود، آزمایش می نویسند. اگر علت دیگری پیدا نشود، پزشک فیبرومیالژیا را تشخیص می دهد. برای رد دیگر شرایط، دکتر ممکن است  اشعه ایکس تجویز کند و یا آزمایش خون بگیرد. همچنین ممکن است نقاط حساس مورد آزمایش قرار گیرند، در مورد آسیب های گذشته سوال شود و تاریخچه دقیق پزشکی دقیق گرفته شود.

اگر بیماران دارای موارد زیر باشند، راحت تر می توان بیماری را تشخیص داد:

درد در برخی از مناطق حساس خاص که بیش از 3 ماه تداوم داشته است، یک رده بندی خاص در شاخص درد به صورت گسترده، درد در هر دو طرف بدن و بالا و پایین کمر و سطح معینی از حساسیت، نشان دهنده بیماری است که توسط فرد بررسی کننده تعین می گردد.
در حالی که متخصصان و محققان هنوز از نقاط حساس برای توصیف فیبرومیالژیا استفاده می کنند و به مدیریت بخش های حساس فیبرومیالژیا می پردازند، اما این ابزار همیشه یک ابزار تشخیصی قابل اعتماد نیست، زیرا حضور نقاط حساس می تواند روز به روز تغییر کند. همچنین بعضی از پزشکان ممکن است در طول تست ها بیش از دیگران فشار اعمال کنند.

با عدم وجود نقاط حساس، پزشکان معمولا به دنبال دیگر علایم برای تشخیص می گردند:

خستگی، عدم وجود خواب درست به دلیل درد، خستگی پس از بیداری، تفکر دشوار.

برای رهایی از این بیماری طب نو به شما پیشنهاد می دهد که از خدمات فیزیوتراپی در منزل استفاده کنید و از روش مداوای فیبرومیالژِی آگاهی های لازم را کسب کنید.

خواندن 803 دفعه
طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت