مرکز خدمات پزشکی طب نو

فیزیوتراپی در منزل 

فیزیوتراپی برای بیماری اسپوندیلیت انکیلوزان

انجام فیزیوتراپی برای بیماری اسپوندیلیت انکیلوزان

اسپوندیلیت انکیلوزان یک نوع از التهاب مفاصل است که می تواند درد شدید ایجاد کرده و تحرک شما را محدود کند که ممکن است تمایل شما به حرکت و خروج از منزل کمتر شود. در این بیماری به طور تدریجی فاصله مهره های ستون فقرات کمتر شده و تمایل به جوش خوردن باهم پیدا می کنند.

بی حرکتی شما منشا درد است. شما، به خاطر درد ممکن است دوباره کمتر جا به جا شوید یا ورزش نکنید. اما در این بیماری حرکت نکردن زیان بار تر است. بهترین گزینه در کنار دارو درمانی، انجام فیزیوتراپی در منزل است. انجام حرکات در منزل از درد و مشکلات ناشی از جا به جایی در شهر کاسته و در محیط آرام خانه به خوبی انجام پذیر خواهد بود.

انجام انواعی از ورزش ها باید بخشی از برنامه درمان شما باشد. فیزیوتراپی یکی از راه هایی است که می توانید بوسیله ی آن فعالیت خود را ادامه دهید. این امر می تواند از سفت شدن مفاصل جلوگیری کند و انعطاف پذیری شما را بهبود بخشد و درد را کاهش دهد.در اینجا برخی از مزایای این روش درمانی همراه با راهنمایی های ورزشی ارائه می شوند که می تواند مشکلات شما را بهبود بخشد.

نقش فیزیوتراپی در اسپوندیلیت انکولیوزان

فیزیوتراپی از طریق تمرینات مناسب، شما را برای مدیریت وضعیت خود راهنمایی می کند. نقش اصلی یک فیزیوتراپیست، فراهم کردن یک برنامه ورزشی مخصوص شماست. این برنامه قدرت، انعطاف پذیری، هماهنگی و تعادل شما را بهبود می بخشد و همچنین نحوه حفظ موقعیت مناسب هنگام انجام فعالیت های روزانه را آموزش می دهند.

در یک جلسه از مداوا، درمانگر تمرینات مختلفی را که می توانید در خانه انجام دهید به شما آموزش می دهد و کمک می کند تا بیماری خود را مدیریت کنید. جلسات معمولا یک ساعته می باشند. بسته به نوع بیمه، افراد ممکن است از یک بار در هفته تا یک بار در ماه نیاز به انجام فیزیوتراپی در منزل داشته باشند.

مزایای فیزیوتراپی اسپوندیلیت انکولیوزان

در طول انجام فیزیوتراپی در منزل با متخصصان مرکز طب نو، تمرینات مختلفی که می توانید هر روز برای کاهش درد یا سفتی ناشی از اسپوندیلیت انکیلوز انجام دهید را یاد خواهید گرفت.

در یک مطالعه، محققان به بررسی چهار علت مختلف در مورد افراد مبتلا به اسپوندیلیت انکیلوز پرداختند. آنها دریافتند بیمارانی که تمرینات فردی و تحت نظارت را انجام داده اند نسبت به بیمارانی که این تمرینات را انجام نداده اند، ستون فقرات خود را راحت تر حرکت می دهند.علاوه بر این، تمرینات گروهی از تمرینات فردی مفید تر بودند.

ملاقات با یک فیزیوتراپیست اولین قدم برای قرار دادن ورزش در برنامه ی روزانه است. او می تواند تمریناتی که فشار کمتری بر روی مفاصل و ستون فقرات شما ایجاد می کنند را به شما آموزش دهد.

انواع تمرینات فیزیوتراپی برای درمان بیماری اسپوندیلیت انکیلوزان

مطالعه ای نشان داد که یک برنامه ورزشی مناسب برای اسپوندیلیت انکیلوز شامل کشش، تقویت، تمرینات قلبی عروقی، تمرین حرکتی ستون فقرات و تمرینات عملکردی برای کمک به شما در فعالیت های روزانه می باشد.

در طول یک جلسه فیزیوتراپی، فیزیوتراپیست از شما درخواست می کند تا انواع تمرینات زیر را امتحان کنید:

• کشش عمومی. معالجه گر ممکن است شما را به سمت چپ، جلو و عقب خم کند تا انعطاف پذیری در ستون فقرات شما بهبود یابد.

• تمرینات قلبی عروقی. درمانگر شما را برای انجام دوچرخه سواری، شنا و یا یک تمرین هوازی سبک برای کمک به بهبود تحرکتان پیشنهاد می دهد.

تمرین قدرتی برای بهبود بیماری اسپوندیلیت انکیلوزان

• دمر خوابیدن. برای انجام این کار، روی یک سطح ثابت با یک بالشت یا حوله زیر سینه و پیشانی خود دراز بکشید. برای یک یا دو دقیقه در این حالت بمانید و به مدت 20 دقیقه این کار را انجام دهید.

• ایستادن در برابر دیوار. روی پاشنه های خود با فاصله 4 اینچ در برابر دیوار بایستید طوری که باسن و شانه های تان دیوار را لمس کند. برای بررسی موقعیت خود از یک آینه استفاده کنید. پنج ثانیه در این حالت بمانید و سپس تکرار کنید.

ملاحظات قابل توجه در شخص مبتلا به اسپوندیلیت انکیلوزان

قبل از اینکه ورزش و فیزیوتراپی در منزل را شروع کنید، بدانید که هنگام شروع تمرین، درد یا ناراحتی جزئی رخ می دهد. اما نباید تا ایجاد درد شدید به خودتان فشار بیاورید. اگر در طول جلسه ناراحتی شدید احساس کردید، فیزیوتراپیست را مطلع کنید.

همچنین، از آنجا که بسیاری از افراد مبتلا به اسپوندیلیت انکیلوز در صبح درد و سفتی بیشتری دارند، زمان جلسات فیزیوتراپی خود را در میانه روز درنظر بگیرید. دوش با آب گرم یا جکوزی قبل از تمرین بسیار مفید خواهد بود.

بعضی از افراد به تمرینات تقویتی بیشتری نیاز دارند، در حالی که دیگران به تمرینات کششی بیشتری نیاز دارند. یک فیزیوتراپیست به شما کمک می کند تا نیازهای خاص خود را پیدا کرده و به کمک راهنمایی او آنها را مرتفع سازید.

 

خواندن 1533 دفعه
طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت