مرکز خدمات پزشکی طب نو

فیزیوتراپی در منزل 

فیزیوتراپی بعد از تعویض زانو

تعویض زانو و فیزیوتراپی پس از آن

با جراحی تعویض زانو، احساس درد بسیار کمتری خواهید داشت و می توانید خیلی بهتر از قبل حرکت کنید. انجام فیزیوتراپی در منزل یا انجام آن در مطب های توانبخشی، بخش مهمی از روند بهبودی بعد از جراحی است. تمرینات توانبخشی به شما در راه رفتن و بالا رفتن از پله ها کمک کرده و کمک به بازگشت سریع تر به فعالیت های عادی را تسهیل می کند.

ضرورت انجام فیزیوتراپی بعد از عمل جراحی زانو

شاید باورتان نشود اما شما می توانید فیزیوتراپی را در روزی که عمل جراحی انجام داده اید، شروع کنید.

با توجه به این که شما بخیه های تازه و یک عضو جدید (پروتز) در بدن خود دارید، یک فیزیوتراپیست به اتاق شما در بیمارستان می آید و تمریناتی را که باید شروع کنید به شما آموزش می دهد، این حرکت ها بی خطر هستند و طراحی شده اند تا:

• پای خود را تقویت کنید

• حرکت زانو را بازگردانید

• به شما کمک می کند تا با زانوی جدید خود راه بروید

اقداماتی جهت مراقبت از زانو در منزل پس از جراحی

زانوی جدید خود را حرکت دهید. شما یک برنامه پیاده روی که در داخل خانه شروع می شود را انجام خواهید داد و پس از این که قوی تر شدید این پیاده روی در بیرون از خانه ادامه می یابد. حرکات فیزیوتراپی در منزل را چند بار در روز انجام دهید.

به بهبود زخم کمک کنید. زخم را تا زمانی که باندپیچی آن باز نشده و بهبود نیافته خیس نکنید. در مورد زمان دوش گرفتن پس از جراحی از پزشک خود مشورت بگیرید.

غذای مناسب بخورید. حتی اگر پس از عمل اشتها ندارید، سعی کنید غذاهای مغذی مصرف کنید. پزشک ممکن است مکمل آهن یا غذاهای غنی از فیبر را پیشنهاد دهد تا مشکلات احتمالی داروها را کاهش دهد.

انجام فیزیوتراپی بعد از تعویض زانو در خانه یا مطب

برخی از مردم به جای خوابیدن در بیمارستان روند معالجه خود را مستقیما به خانه می برند که این کار به اندازه ی بیمارستان مفید خواهد بود. شما به احتمال زیاد به مدت 4 تا 6 هفته نیاز به فیزیوتراپی در منزل خواهید داشت. ما در مرکز خدمات در منزل طب نو برای همه نیازهای شما اندیشیده ایم. برای انجام فیزیوتراپی در منزل با به روز ترین تجهیزات و کادر مجرب بهبودی خود را از ما بخواهید.

راه دوم این است که فیزیوتراپی خود را در یک کلینیک توانبخشی سرپایی انجام دهید. بعضی از افراد عمل جراحی زانو را به صورت یک عمل سرپایی و بدون استراحت شبانه انجام می دهند. فیزیوتراپیست شما شما بر اساس سن و سال و سطح سلامت شما، بهترین روش درمانی را انتخاب خواهد کرد.

 

فیزیوتراپی در منزل - جراحی زانو - تعویض مفصل زانو - توانبخشی طب نو

 

برنامه تمرین برای تقویت زانو های جراحی شده

فیزیوتراپی پس از جراحی زانوی شما را قوی تر خواهد کرد. می توانید دو یا سه بار در روز و هر بار 20 تا 30 دقیقه حرکات تعیین شده را انجام دهید. همچنین ممکن است لازم باشد حداقل دو بار در روز به مدت نیم ساعت پیاده روی کنید.

روز اول: در بیمارستان، یک فیزیوتراپیست شما را راهنمایی خواهد کرد که از رختخواب خارج شوید و برای اولین بار روی زانوی جدید خود بایستید. حتی ممکن است چندین قدم را با واکر راه بروید.

درمانگر همچنین تمریناتی که در کنار تخت انجام می شوند را به شما یاد خواهد داد . مثلا سفت کردن ماهیچه های ران، نگه داشتن برای 5-10 ثانیه، شل کردن وبه همین صورت 10 بار تکرار. شما همچنین می توانید با حرکت دادن مچ پا به بالا و پایین ماهیچه های ساق پای خود را منقبض کنید. این کار به بهبودی جریان خون کمک کرده و از تشکیل لخته جلوگیری می کند.

روز دوم: شما تمریناتی که برای تقویت عضلات حمایت کننده ی زانو مفید اند را ادامه می دهید. زانو های خود را خم و صاف کنید و همچنین منقبض و منبسط کردن ماهیچه ی ران را تمرین کنید. همچنین می توانید با یک واکر و یا عصای زیر بغل مسافت های دور تر را راه بروید.

روزهای سوم تا پنجم: ممکن است هنوز در بیمارستان یا در یک مرکز توانبخشی باشید و یا این که به خانه بازگشته باشید. می توانید هر مقدار تمرین فیزیوتراپی در منزل یا در مراکز درمانی که قادر هستید انجام دهید. حتی می توانید با کمک یک نفر از پله ها بالا بروید.

روز پنجم تا هفته چهارم: هرچقدر که زانوهای سما قوی تر می شود، به آرامی تمرینات خود را شدید تر می کنید. در طول این مدت شما ممکن است:

• مسافت های طولانی توسط واکر و یا عصا طی کنید.

• یک عصای معمولی یا یک عصای زیر بغل برای پیاده روی نیاز داشته باشید. زمانی می توانید این کار را انجام دهید که بتوانید ده دقیقه روی پاهایتان باستید.

• از یک دوچرخه ورزشی استفاده کنید. در ابتدا، به سمت عقب پدال بزنید. وقتی زانوی شما به اندازه کافی قوی شد می توانید به سمت جلو پدال بزنید.

پس از 4 هفته، فیزیوتراپیست شما ممکن است به شما پیشنهاد دهد در هنگام تمرین از وزنه های سبک برای افزایش مقاومت استفاده کنید. باید تمام تمرینات توصیه شده را حداقل 2 ماه پس از عمل جراحی انجام دهید.

بازگشت به شیوه زندگی قبل بعد از تعویض مفصل زانو ها

با انجام فیزیوتراپی در منزل با درمانگران متخصص طب نو شاید بتوانید 3 هفته پس از جراحی و طی کردن دوره درمانی دوباره رانندگی کنید. اما اکثر افراد به 4 تا 6 هفته نیاز دارند تا بتوانند سوار اتومبیل شده و از آن پیاده شوند.

در هفته های 3 تا 6، می توانید به خرید بروید، از صندلی بلند شوید و کارهایی را که قبل از جراحی دشوار بود انجام دهید. فقط به یاد داشته باشید که این کارها ممکن است درد مختصری ایجاد کنند. پزشک را در مورد هر گونه دردی که اذیتتان می کند مطلع سازید.

زانوی جدید شما می تواند بیش از 15 سال برایتان کار کند اما در نهایت از بین می رود. اگر از فعالیت های زیر که فشار زیادی را به زانوی وارد می کند پرهیز کنید، زانوی جدید می تواند مدت بیشتری را برای شما کار کند:

• دویدن

• اسکی

• تنیس

• ورزش هایی دارای حرکات پرشی هستند

خبر خوب این است که با زانوی مصنوعی خود می توانید تناسب اندام خود را حفظ کنید. می توانید:

• راه بروید

• شنا کنید

• گلف بازی کنید

• پیاده روی سبک انجام دهید

• دوچرخه سواری کنید

• برقصید

 

خواندن 379 دفعه
طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت