مرکز خدمات پزشکی طب نو

فیزیوتراپی در منزل 

فیزیوتراپی و طب سوزنی شانه

فیزیوتراپی و طب سوزنی شانه


شانه یکی از پیچیده ترین مفاصل بدن است که نظم دقیقی بین اجزای مختلف ان حاکم است. در صورت هرگونه اختلال در بی نظمی ممکن است منجر به درد و آسیب شود. فیزیوتراپی و طب سوزنی شانه موضوع امروز ما برای تسکین درد و بازگرداندن عملکرد این مفصل است. مرکز طب نو با داشتن تیمی متشکل از متخصصین مختلف از جمله فیزیوتراپی در منزل آماده ی ارائه خدمات پزشکی در خانه شما است. این مقاله توسط این مجموعه و در راستای افزایش آگاهی شما تدوین شده است. جهت دریافت مشاوره رایگان در مورد شانه و طب سوزنی در منزل با ما تماس فرمایید.

 

 

چرا نیازمند فیزیوتراپی و طب سوزنی شانه می شویم؟


همانطور که گفته شده شانه یک مجموعه ی متشکل از از اجزایی مثل ستخوان بازو وکتف، تاندون ها ، رباط ها ، بورس ها یا بالشتک ها ، است. این مجموعه برای ما حرکت شانه در دامنه ای وسیع و به صورت کار آمد را می دهد. وجود هرگونه اختلال در این سیستم موجب آسیب و درد شانه خواهد شد. درد نیز به نوبه خود موجب عدم تمایل فرد به حرکت می شود. در ادامه ی بی حرکتی مشکلات دیگری مثل چسبندگی و التهاب کپسول شروع می شود. در ادامه ی این چرخه التهاب و بی حرکتی موجب ضعف عضلات شانه و بعد از آن فشار آمدن مضاعف به تاندون ها را خواهیم داشت. هر کدام از این عوامل می تواند موجب به هم خوردن زندگی عادی فرد ، ناتوانی و درد در انجام کارهای شخصی و شغلی شود. فیزیوتراپی شانه جهت رفع مشکلات شانه و بازگرداندن عملکرد صحیح آن انجام می شود. طب سوزنی شانه نیز یکی از روش های مورد استفاده در این اقدام است تا درد و التهاب کاهش یابد.
در تعدادی از موارد لازم است شانه تحت جراحی قرار گیرد. شکستگی شانه ، در رفتگی شانه ، پارگی رباط و تاندون های شانه نیازمند اقدامات جراحی است. اما بعد از جراحی درمان کامل نمی شود. زیرا عوارض جراحی خود مزاحم عملکرد شانه است. عوارضی مث درد ، تورم، چسبندگی و محدودیت حرکتی بعد از جراحی شانه بسیار شایع است. بنابراین ممکن است فیزیوتراپی در منزل بعد از ترخیص از بیمارستان ادامه یابد. در این حالت فیزیوتراپیست به صورت روزانه اقدامات لازم برای بازتوانی شانه را هر روز در منزل برای بیمار انجام می دهد. طی ساعات روز بیمار باید تمرینات فیزیوتراپی آموزش دیده را ادامه دهد. طب سوزنی در منزل توسط فیزیوتراپیست برای شانه گاها انجام خواهد شد تا درمان تسریع یابد. سوزن های استفاده شده با توجه به بافت هدفی که درمانگر دارد طول متفاوتی خواهد داشت. این روش بدون درد و به صورت ایمن خواهد بود. متخصص فیزیوتراپی با توجه به آشنایی کامل به ساختار آناتومی بدن از این ابزار به خوبی استفاده خواهد کرد. بدیهی است اگر طب سوزنی توسط افراد فاقد صلاحیت انجام شود ممکن است آسیب های جانی مثل فلج شدن های دائمی شانه حاصل شود.

طب سوزنی در منزل شانه-مرکز طب نو-فیزیوتراپی در منزل شانه

 


در چه مواردی طب سوزنی شانه کاربرد دارد؟

 

  • یکی از مهم ترین اجزای شانه عضلات هستند. با توجه به این که شانه یک مفصل سطحی بوده و عمق زیادی ندارد در معرض دررفتگی آسان است. این کم ثباتی شانه با عملکرد حفاظتی عضلات آن جبران می شود. به عبارتی قوام طبیعی و عملکرد عضلات موجب حفظ استخوان بازو در محل کتف شده و از در رفتن ان جلوگیری می کند. در صورتی که گروه هایی از عضلات سفت یا کوتاه باشند انجام کشش های فیزیوتراپی و در کنار ان تمرینات تقویتی لازم است. طب سوزنی برای رفع اسپاسم عضلات و شل کردن ان به تمرینات کششی شانه کمک خواهد کرد.
  • التهاب تاندون های شانه تاندونیت یکی از مواردی بسیار شایع از اختلالات این مفصل است. تاندون ها رشته های کلاژنی هستند که عضله را به استخوان متصل می کنند. در صورتی که راستای عملکرد عضلات تنظیم نباشد ممکن است ساییدگی در تاندون ها باعث التهاب آن ها شود. در این حین بیمار را به فیزیوتراپی ارجاع می دهند تا اقد امات لازم صورت گیرد. طب سوزنی در منزل یا کلینیک امروزه به صورت گسترده در درمان التهاب تاندون های شانه استفاده می شود. اثر سوزن ها بر روی این تاندون ها کاهش التهاب و افزایش خون رسانی در محل و افزایش مایع داخل غلاف تاندون است. بنابراین انجام طب سوزنی شانه اثرات درمانی منحصر به فرد خود را خواهد داشت.
  • شانه منجمد یا شانه یخ زده یکی دیگر از عوامل آسیب زا است. در این بیماری کپسول مفصلی شانه به علت بی حرکتی دچار جمع شدگی و چسبندگی و درد می شود. فیزیوتراپی شانه منجمد در بین سالمندان بسیار شایع است زیرا بی حرکتی و عوارض آن در سالمندان به مراتب بیشتر است. کشش کپسول مفصلی با تکنیک های فیزیوتراپی و طب سوزنی شانه منجمد امروزه توسط فیزیوتراپیست ها انجام می شود. گاها در افرادی که به هر دلیلی بازو دست خود را با گچ گیری به مدتی بی حرکت کنند نیز شانه منجمد دیده می شود. مشکلات دیگری نیز می تواند به طرق مختلفی باعث درد و محدودیت حرکتی شانه شود. انجام فیزیوتراپی و طب سوزنی باید بعد از معاینه دقیق توسط فیزیوتراپیست انجام شود.
  • سندروم گیر افتادگی شانه : التهاب تاندون ها و بورس ها موجب درد و تورم شانه می شود. ممکن است فیزیوتراپی سندروم گیرافتادگی شانه به همراه طب سوزنی جهت کاهش التهاب تاندون ها و یا رفع گرفتگی و کوتاهی عضلا ان کاربرد داشته باشد.

جهت دریافت مشاوره رایگان اینترنتی و تلفنی با مرکز طب نو تماس فرمایید.

خواندن 118 دفعه
طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت