مرکز خدمات پزشکی طب نو

فیزیوتراپی در منزل 

فیزیوتراپی کمر و طب سوزنی

فیزیوتراپی کمر و طب سوزنی


شاید در مورد کمردرد و فیزیوتراپی کمر بسیار خوانده و یا شنیده اید اما امروز می خواهیم در مورد جایگاه طب سوزنی در درمان آن صحبت کنیم. کمردرد یکی از مشکلات رایج در جامعه ما بوده و متاسفانه درصد شروع آن بیشتر از نرمال جهانی است. تعداد افرادی که با این مشکل به کلینیک مراجعه کرده و یا جهت فیزیوتراپی در منزل در خواست خدمات دارند رقم قابل توجه به خود اختصاص داده است. اما برای حل مشکلات کمردرد چه روش هایی وجود دارد؟! آیا می توان از طب سوزنی در منزل نیز برای این بیماران بهره برد؟! این روش چه مزیت هایی دارد و چگونه باعث کاهش درد کمر می شود. آیا در کنار منافعی که دارد، خطراتی هم به همراه خود دارد؟! جهت دریافت پاسخ همه این سوالات و اطلاعات تکمیلی ادامه مطلب را مطالعه فرمایید. این مقاله توسط تیم تخصصی فیزیوتراپی مرکز طب نو و مطابق با دستاورد های روز علم پزشکی نگارش شده است. با مطالعه آن دانش خود را در مورد سلامت کمر افزایش داده و آن را در اختیار عزیزانتان قرار دهید.

 

 

انواع کمردرد و فیزیوتراپی آن


کمر ناحیه ای از ستون فقرات است که فشار ناشی از وزن سر و تنه و دستان روی آن وارد می شود . چه بسا با حمل بار ، یک فشار مضاعفی به ان وارد شود. زمانی که خم شدن از طریف ستون فقرات اتفاق بیوفتند میزان فشار وارد به کمر افزایش یافته و احتمال آسی و درد کمر بیشتر می شود. فیزیوتراپی کمر یکی از مهم ترین درمانهای کمردرد است که قبل از جراحی در اولویت است. وقتی فرد دچار این مشکل می شود بعد از مراجعه به پزشک و انجام معاینات اولیه و عکس برداری های لازم به کلینیک فیزیوتراپی ارجاع داده می شود تا درمان آغاز شود. فیزیوتراپیست بعد از معاینه بیمار و مطالعه مدارک ، به علت اصلی درد پی برده و روش درمانی را متناسب شرایط مراجع خود طرح ریزی می کند. در این برنامه ممکن است از ابزار های مختلف فیزیوتراپی استفاده شود که مهم ترین آنها طب سوزنی و لیزردرمانی است. این ابزار بسته به منشا و علت درد کمر می تواند به روش های مختلف توسط فیزیوتراپیست مورد استفاده قرار گیرد.

 

طب سوزنی در منزل- فیزیوتراپی در منزل- طب سوزنی کمر

 

 

طب سوزنی کمر چه مزیتی دارد؟


ممکن است فرد بصورت مزمن دچار کمردرد شده و سالها با با مشکلات کمردرد زندگی کند. اما گاها کمردرد به صورت ناگهانی در یک زمان و مکان نامناسب رخ می دهد. در این حالت طب سوزنی در منزل بسیار کارساز خواهد بود زیرا نیاز به حمل تجهیزات زیاد و سنگین ندارد. در این وضعیت فرد بصورت موضعی دچار درد کمر و گرفتگی و اسپاسم عضلات ان ناحیه می شود. ممکن است ساعت ها یا روزها برای رفع این گرفتگی عضلات کمر زمان لازم باشد. طب سوزنی کمر با شل کردن عضلات کمر و رفع اسپاسم کمر ، زمان آن را نیز به چند ساعت تقلیل می دهد. فرد می تواند این خدمات را در منزل یا محل کار خود دریافت کند. مرکز طب نو این خدمات را توسط افراد دارای صلاحیت پزشکی در منزل ارائه می دهد.
چنانچه چندین مرتبه طب سوزنی بر روی کمر استفاده شود حدود 80 در صد گرفتگی کمر مرتفع خواهد شد. گاها علا کمردرد ثانویه به یک مشکل دیگر است مثلا گرفتگی عضله پیریفورمیس در ناحیه باسن می تواند باعث درد سیاتیک و حتی گرفتگی و خشکی کمر شود. در این موارد نیز در کنار سایر روش های فیزیوتراپی کمر می توان از طب سوزنی استفاده کرد.

 


طب سوزنی کمر توسط چه کسی انجام می شود؟


وقتی فرد دچار درد یا ناتوانی در حرکت می شود عنوان " بیمار " به او اطلاق شده و لازم است توسط فردی که صلاحیت دارد تحت درمان قرار گیرد. تنها افرادی که تحصیلات پزشکی داشته و در زمینه طب سوزنی مهارت و مدرک دانشگاهی مورد تایید وزارت بهداشت دارند حق قانونی برای انجام این متد درمانی را دارند که یکی از آن ها فارغ التحصیلان فیزیوتراپی هستند که دوره های تکمیلی طب سوزنی را زیر نظر دانشگاه علوم پزشکی طی کرده اند. بدیهی است که ورود افراد فاقد صلاحیت به این امر موجب خسارات مالی و جانی خواهد شد. وارد کردن هر جسم خارجی به بدن ممکن است خسارت جانی غیر قابل جبران داشته باشد. حین دریافت هر گونه خدمات پزشکی از جمله فیزیوتراپی و طب سوزنی در منزل حتما کارت نظام پزشکی معتبر از درمانگر خود بخواهید. توصیه می شود جهت حفظ سلامتی خود از مراکز مورد تایید وزارت بهداشت در خواست خدمات نمایید.

 

فیزیوتراپی کمر- فیزیوتراپی در منزل

 


خطرات و مزیت های طب سوزنی چیست؟


همانطور که در بالا اشاره شد ورود هر جسم خارجی به بدن از طریق شکاف پوستی یک عمل تهاجمی بوده و نیازمند دانش کافی در مورد عضلات ، رشته های عصبی و عروق خونی است. برای این که طب سوزنی کمر بیشترین اثرات درمانی را داشته باشد فرد انجام دهند باید از علت درد ، روش درمان آن و همچنین به بافت های درونی بدن اشراف اطلاعاتی داشته باشد. در غیر این صورت ممکن است خطراتی داشته و درمان اتفاق نخواهد افتاد.
در مورد مزیت های طب سوزنی می توان ساعت ها صحبت کرد. مهم ترین مزیت این روش عدم استفاده از دارو و نداشتن اثرات جانبی دارو ها است. داروهای مسکن و شل کننده عضلات به صورت روتین برای کمردر تجویز شده و علاوه بر عوارض جانبی ، اثرات موقتی دارند. این روش درمانی و سایر ابزار های فیزیوتراپی کمر نسبت به روش های درمانی دیگر همچون ازون تراپی ارزان تر بوده و خطرات کمتری دارد و نیاز به استفاده از داروهای بی حس کننده ندارد.

 

 

مرکز طب نو آماده پاسخگویی به سوالات شما و ارائه مشاوره رایگان است.

 

 

 

 

خواندن 355 دفعه
طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت