مرکز خدمات پزشکی طب نو

فیزیوتراپی در منزل 

لیزر درمانی و فیزیوتراپی

فیزیوتراپی و لیزر درمانی

لیزر ها از دهه 1960 تا کنون وجود داشته اند، یعنی از زمانی که کارگردانان فیلم Sci-Fi متوجه پتانسیل‌شان برای نمایش های بصری شدند. در نهایت استفاده از آن در زمینه های دیگر، از جمله دارو و توانبخشی، آن را به یک ابزار قدرتمند در حیطه بازیابی و درمان تبدیل کرد. لیزر های کم توان برای درمان انواع بیماری های ارتوپدی مورد استفاده قرار می گیرد و در طول 10 سال اخیر قدرت و تمرکز لیزر ها به صورت تصاعدی رو به افزایش بوده است. لیزر هایی که تحت عنوان "لیزرهای بافت عمیق" یا " لیزر های طبقه 5" شناخته می شوند، انقلابی در درمان  بیماران و رهایی از درد به وسیله لیزرها به وجود آورده اند.

لیزرتراپی چیست؟

لیزر تراپی یک روش غیر تهاجمی است که از پرتوهای درمانی با دوز مشخص برای افزایش بهبود بافت سلولی و کاهش التهاب، استفاده می کنند. این روش یک اثر عمیق تر و هدفمند را فراهم می کند که درد را کاهش می دهد و باعث بازگردانی عملکرد حرکتی طبیعی به قسمت های ناکارآمد بدن می شود. این تکسن دهنده درد با دوام، از سال 2003 توسط FDA ( سازمان غذا و داروی ایالات متحده آمریکا )، شفاف سازی شد و جایگزین خوبی برای دارو درمانی و عمل جراحی گردید.

 

لیزرتراپی - فیزیوتراپی در منزل

 

لیزرها چگونه کار می کنند؟

لیزرها از طریق فرایندی به نام فوتو بیو مدولاسیون کار می کنند که در آن انرژی پرتو ها می تواند تغییر کند و فرایند هایی را که در سطح سلولی بدن انسان رخ می دهد، تحت تاثیر قرار دهد. در این حالت، انرژی پرتو، متابولیسم بافت سلولی بدن را تحریک می کند تا رشد سلول های جدید را تقویت کند و بهبود سلول های آسیب دیده را آسان سازد.

پرتو لیزر از چه طریقی به بدن تاثیر می گذارد؟

  1.  انرژی پرتو توسط ملانین (رنگدانه پوست)، هموگلوبین (پروتئینی که مسئول حمل اکسیژن است) و آب جذب می شود. این انرژی به عنوان گرما اتلاف می شود که یک حرارت تسکین دهنده ایجاد می کند. این حرارت مسکن، احساسات آرامش بخشی در بیمار به وجود می آورد.
  2.  انرژی پرتو، تولید ATP در میتوکندری را افزایش می دهد (نیروگاه سلولی)، بنابراین، انرژی بیشتری برای فرایندهای بیولوژیکی از جمله تسریع در درمان، در دسترس می باشد.
  3.  انرژی پرتو، آزاد شدن اکسید نیتریک را آسان می کند که گردش خون به بافت های آسیب دیده را بهبود می بخشد. این موضوع باعث تبادل بهتر اکسیژن، تبادل بهتر مواد مغذی و حذف مواد زائد می شود.
  4.  انرژی پرتو مواد شیمیایی مهمی را منتشر می کند که باعث کنترل التهاب می شود.

لیزر تراپی + فیزیوتراپی = زوج درمان کامل

درحالی که لیزر تراپی برای بیماران مبتلا به درد های مزمن یا حاد به کار برده می شود، علت اساسی درد اغلب از منشاء دور است. به همین دلیل، لیزر تراپی به عنوان یک مکمل قدرتمند در کنار فیزیوتراپی انجام می شود. این درمان می تواند قبل یا بعد از عمل های جراحی و در رابطه با برنامه های توانبخشی استفاده شود. بیماران بلافاصله پس از درمان، حرارت، احساس بهبودی و کاهش درد را تجربه می کنند که به آن ها این امکان را می دهد تا تمرینات فیزیوتراپی در منزل و فعالیت های روزانه خود را بهتر انجام دهند. اغلب 4 تا 6 جلسه لیزرتراپی برای بیماران توصیه می شود.

 

خواندن 326 دفعه
طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت