مرکز خدمات پزشکی طب نو

فیزیوتراپی در منزل 

مداوای آسیب های نخاعی

دلایل،عوارض و درمان آسیب های نخاعی

التهاب و یا عفونتی که در نخاع به وجود می آید به دلیل فشار هایی است که بر آن وارد می شود. برای ارزیابی نخاع باید MRI انجام شود تا با استفاده از تصاویر با کیفیتی که به دست می آید به شناسایی ضایعات فشارنده پرداخته شود.

اتیولوژی آسیب های نخاعی چیست؟

عوامل زیادی می توانند سبب صدمه رساندن به نخاع شوند:

  1. دلایل خارجی: برخی عامل های خارجی مانند ضربه های شدید و ناگهانی که به شما وارد می شود مانند زمانی که تصادفی رخ می دهد، از یک قسمت با ارتفاع زیاد به زمین می خورید، در هنگام ورزش دچار آسیب می شوید و مانند این ها می تواند به نخاع آسیب وارد کند.
  2. دلایل داخلی: مواردی از جمله بروز التهاب در سلول های نخاعی، ایجاد اختلال در مایع نخاعی، بروز پارگی در دیسک و مانند این ها از جمله عامل های درونی هستند که می توانند نخاع را دچار صدمه کنند.

عوارض آسیب های نخاعی چیست؟

این آسیب ها می توانند علائم مختلفی را در شما به وجود آورند:

  1. مشکل در سیستم ادراری: در مواردی که نخاع به صورت حاد صدمه دیده است و یا شوک نخاعی رخ داده است، رتانسیون ادراری از جمله علائم شایعی می باشد که در این افراد دیده می شود که در چنین شرایطی مثانه به صورت کامل دفع را انجام نمی دهد که به مرور منجر به عفونت و سنگ ادراری خواهد شد.
  2. مشکل در سیستم معده و روده: مشکل و سختی در دفع و احتباس مدفوع از جمله مواردی می باش که در افراد آسیب نخاعی دیده شده است.

سایر عوارضی که دیده شده است، شامل موارد زیر می شود:

  • -    اختلالات حسی.
  • -    اختلال در سیستم تنفسی.
  • -    مشکل در حرکت کردن.
  • -    زخم بستر.
  • -    احتمال ابتلا به آمبولی ریه.
  • -    و مانند این ها.

برای آسیب های نخاعی باید چه اقداماتی انجام شود؟

انجام درمان های اورژانسی در این زمینه بسیار مفید هستند برای مثال به حفظ تهویه و جریان خون مناسب بیمار باید کمک شود. در بضی اشخاص باید جراحی در صورت نیاز انجام شود و همچنین دارو درمانی می تواند راهی مفید باشد. از جمله اقدامات توانبخشی که در این زمینه انجام می شود شامل فیزیوتراپی در منزل و کاردرمانی در منزل است که برای بهبود وضعیت بیمار بسیار راهی کار آمد است.

 

خواندن 249 دفعه
طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت