مرکز خدمات پزشکی طب نو

فیزیوتراپی در منزل 

درمان سردرد های گردنی با فیزیوتراپی

سردرد های گردنی و درمان فیزیوتراپی

تعداد زیادی از سردرد های ما مربوط به مغز نبوده و ریشه در مشکلات گردنی دارد. اگر از سردرد های گردنی یا تنشنال رنج می برید و از دار وها نتیجه نگرفته اید، پیشنهاد ما فیزیوتراپی در منزل و محل کار یا  در هر محیط آرامبخش که مد نظرتان باشد، است. گاهی به دنبال سفتی و اسپاسم عضلات گردنی، سردرد شروع می شود. سردرد ها شاخه ها و انواع متفاوتی دارند و بنا به هر نوع سردرد درمان های متفاوتی پیشنهاد می شود. ما در این مقاله درباره سردرد های با منشا گردنی صحبت می کنیم که بهترین نوع درمان آن فیزیوتراپی در منزل است.

سفتی عضلات گردنی و سردرد

گردن شما از هفت مهره تشکیل شده که مهره های ستون فقرات گردنی نامیده می شوند. گروهی از عضلات، اعصاب، رباط ها و عروق خونی هم در ارتباط با این مهره های گردنی هستند که با هم به صورت یک مجموعه وزن سر را تحمل می کنند و به طور مستقیم با سر در ارتباط هستند. اگر به اعصاب یا ریشه های آن، مهره ها یا بقیه اجزای سازنده گردن، آسیبی وارد شود ممکن است باعث ایجاد تنش و فشار در عضلات مربوطه شود که به دنبال آن سردرد ایجاد خواهد شد.
زمانی که عضلات گردنی شما به هر دلیل بیش از حد تحمل  فعالیت کند و تحت فشار بیشتر باشد  کم کم سفت می شود و سردرد ایجاد می شود.

 

سر درد با منشا گردنی - مداوا با فیزیوتراپی در منزل - طب نو مرکز توانبخشی

 

سردرد تنشی و درمان

عواملی که باعث بروز سردردهای تنشی می شوند شامل:

-استرس
-اضطراب
-کمبود خواب

این عوامل می تواند باعث سفتی و اسپاسم عضلات پشت گردن و پایه جمجه شود. سردرد های تنشی شایع ترین نوع سردردها هستند.

ممکن است دکتر شما، درمان های مختلفی را پیشنهاد کند:

-    داروهای مسکن برای درد های خیلی شدید
مثل ایبوپروفن و استامینوفن

-    نسخه مسکن درد
شامل ناپروکسن، کترولاک ترومتامین، ایندومتاکسین

-    تریپتان ها
داروهایی که سردردهایی شبیه میگرن را درمان می کنند. مثل سوماتریپان

علاوه بر این ها برای میگرن پزشک داروهایی جهت جلوگیری از پیشرفت بیماری هم تجویز می کند. فیزیوتراپیست شما ممکن است نوعی از ماساژهای مخصوص را جهت کنترل درد میگرن پیشنهاد کند.

گیر افتادگی اعصاب گردنی و راه مداوای آن چیست

ممکن است گیرافتادگی عصب منجر به سفتی عضلانی و به دنبال آن بروز سردرد شود. گیرافتادگی عصب زمانی اتفاق می افتد که عصب در گردن بر اثر عاملی خاص تحت فشار باشد و یا فیبر های حسی شما در کانال نخاعی تحت فشار عاملی قرار گرفته باشند که در نتیجه گرفتگی عصب و به دنبال آن گرفتگی عضلات اتفاق می افتد. شروع سردرد به این شکل است که معمولا از پشت گردن آغاز می شود با سفتی عضلات این ناحیه همراه است.

گردنبند طبی: که یک اسپیلنت نرم و گرد است که حرکت گردن شما را محدود می کند و به عضلات اجازه می دهد که استراحت کنند که فشار اضافی وارد شده بر این عضلات جبران شود.

فیزیوتراپی: تکنیک های آزاد سازی عضلات و آموزش حرکات کششی عضلات درگیر به کاهش درد، افزایش دامنه حرکتی گردن بدون درد و از بین رفتن سفتی عضلانی کمک می کند.

داروهای خوراکی: ممکن است پزشک یک سری داروهای خوراکی به منظور کاهش درد و التهاب تجویز کند مثل آسپرین، ناپروکسن،ایبوپروفن و کورتیکواستروییدها.

تزریق: تزریق استرویید ها که نوعی داروی ضد التهابی هستند که به کاهش درد و التهاب محل درگیر برای مدت طولانی تری کمک می کند و در این زمان عصب تحت فشار فرصتی برای ترمیم پیدا می کند.

جراحی: یکی از درمان ها محسوب می شود ولی توصیه بر این است که از سایر روش های ذکر شده و به خصوص فیزیوتراپی در منزل که بدون هیچ عوارضی است، استفاده کنید. معالجه گر با استفاده از یک سری دستگاه های خاص و تکنیک های آزادسازی عضلانی به کاهش درد و بهبود دامنه حرکتی کمک می کند و به دنبال آن یک سری تمرینات حرکتی و کششی برای شما طراحی می کند که در طول مدت زمان برنامه ریزی شده باید انجام دهید که عضلات این محل قدرت کافی را به دست آورند. درمانگر به شما کمک می کند فعالیت های روزانه تان را در پوزیشن درست انجام دهید که منجر به بروز درد مجدد نشود. در مورد شغل و انجام فعالیت های روزمره تان حتما با فیزیوتراپیستتان مشورت کنید.

 

درمان گیرافتادگی اعصاب گردنی - فیزیوتراپیست در خانه برای معالجه شما

 

درمان های بیرون زدگی دیسک گردنی و سردرد مرتبط با آن

بیرون زدگی دیسک های گردنی باعث سفتی عضلات و سردرد می شود و زمانی اتفاق می افتد که یک یا چند تا از دیسک های گردنی به فضای کانال نخاعی پیشروی کنند یا حالت برآمده پیدا کنند یا قسمتی از دیسک تخریب شود و به فضای کانال نخاعی وارد شود که در این حالت درد گردن و به دنبال آن سردرد آغاز می شود.

یک سری بیرون زدگی های دیسک که شرایط بسیار حساسی دارند و هرچه سریع تر باید جراحی شوند. اما برای بیرون زدگی های دیسک با شدت کمتر یک سری درمان های غیر تهاجمی وجود دارد که پزشک به شما توصیه می کند:

-درمان های دارویی؛ مثل ناپروکسن و ایبوپروفن
-فیزیوتراپی
-استراحت عضلانی و کاهش فعالیت ها
-تزریق کورتیزون
-بعضی داروهای خاص مثل گاباپنتین

توصیه هایی برای جلوگیری از سردردهای با منشا گردنی

برای جلوگیری از ابتلا به این سردردها، سه اصل مهم هست که باید در منزل و محل کار و... رعایت کنید.

-حفظ پاسچر(وضعیت ایستادن و نشستن )مناسب: زمانی که شما ایستاده اید یا  نشسته اید شانه های شما باید به حالت مستقیم و راست و در موازات استخوان های لگنی شما باشند. تمرینات اصلاح وضعیتی خاصی وجود دارند که می توانید از درمانگر خود بخواهید به شما آموزش دهد.

-نحوه وضعیت خوابیدن: باید بالشت خود را جوری تنظیم کنید که عضلات گردن و سر در راستای بدن شما باشند. بعضی از فیزیوتراپیست ها توصیه می کنند از یک بالشت بین پا ها یا زیر پاهایتان استفاده کنید که عضلات اطراف ستون فقرات کمری خسته نشوند و تحت فشار قرار نگیرند.

-نحوه صحیح استفاده از گوشی و لپ تاپ و مطالعه کردن با حالت صحیح: حین مطالعه، استفاده از گوشی و لپ تاپ  که به صورت طولانی مدت طول می کشد، میز مناسبی برای کارتان انتخاب کنید و دقت کنید که سرتان بیش از حد رو به پایین خم نباشد و حین استفاده هرزگاهی یک سری حرکات کششی عضلات گردن و شانه انجام دهید.

-سیگار  کشیدن را ترک کنید: یکی از مشکلاتی که باعث بروز گردن درد و به دنبال آن سردرد است، کشیدن سیگار می باشد. سیگار کشیدن به مرور زمان باعث افزایش ریسک ابتلا به گردن درد و سردرد های مرتبط با آن است.

- از حمل اجسام خیلی سنگین اجتناب کنید: حمل کوله پشتی های خیلی سنگین مثل کیف مدرسه و لپ تاپ و سایر اجسام سنگین به شانه شما فشار خیلی زیادی وارد می کند و عضلات آن ناحیه را تحت تاثیر قرار می دهد که به دنبال برداشتن کیف های سنگین، گردن درد و سردرد شروع می شود.

چه زمانی باید توسط پزشک ویزیت شوید

سفتی عضلات گردن و سردرد هایی هستند که هرچند مدت یک بار تکرار می شوند؛ در این شرایط بهتر است توسط پزشک ویزیت شوید و درمان فیزیوتراپی در منزل را آغاز کنید.
فیزیوتراپیست شما یک سری علایم را بررسی می کند و سپس برنامه درمانی آغاز می شود. علایمی مثل درد، بی حسی، ضعف عضلات مرتبط، طول عضلات، نحوه تحریک شدن عضلات و شروع درد، مدت زمانی که تکرار می شود و همین طور دامنه حرکتی گردن را بررسی می کند و بر اساس علایم خودتان تمرینات را طراحی کرده و درمان را شروع می کند.
اگر سردرد شما بعد از وقوع تصادف یا حادثه ای اتفاق افتاد حتما به متخصص مغز و اعصاب مراجعه کنید که  چشم ها و علایم بی حسی و بیناییتان بررسی شود. در این شرایط پزشک بر اساس تشخیصش نوع مداوای مناسب شما را انتخاب می کند.

 

انجام فیزیوتراپی برای درمان سر درد گردنی به جای جراحی - طب نو در منزل

 

خواندن 413 دفعه
طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت