مرکز خدمات پزشکی طب نو

فیزیوتراپی در منزل 

مراقبت و فیزیوتراپی زانو

نکات مراقبی و فیزیوتراپی زانو

امروزه فیزیوتراپی در منزل برای زانو در سالمندان بسیار شایع شده زیرا این قشر به خاطر کهولت و درد ناشی از مشکلات مفصلی قادر به جابجایی به کلینیک ها مراکز درمانی نیستند.مفصل زانو یکی از مفاصل مهم بدن است که از دو استخوان ران (فمور) و استخوان ساق پا (تیبیا) ساخته شده است. این دو استخوان در محل مفصل توسط ساختارهایی به نام منیسک از هم جدا شده و توسط ساختارهایی به نام ربات در کنارهم با ثبات و فشردگی نسبتا زیاد قرار گرفته اند. استخوان ساق پا یا تیبیا در قسمت فوقانی خود دارای گودی ها و یا فرورفتگی های بسیار کم عمقی به نام تبق است که محلی برای قرار گرفتن مینیسک ها است تا برجستگی های کندیلی فمور یا استخوان ران برآن قرار بگیرد اما با توجه به اینکه این حالت گوی و کاسه بسیار کم تماس یا کم عمق است بنابراین لازم است که جهت ثبات مفصل ساختارهایی این دو استخوان را به صورت محکم و قوی کنار هم نگه دارند که این ساختارها ربات های زانو هستند. به دلیل اینکه ربات ها با درجه کشیدگی بسیار بالا دو استخوان را در کنار هم نگه میدارند و همچنین وزنی که این مفصل متحمل می شود باعث افزایش احتمال و ریسک ساییدگی و سایر آسیب ها درآن زیاد است. مرکز طب نو در زمینه فیزیوتراپی زانو آماده ارائه مشاوره رایگان و خدمات در منزل است.

 

استفاده از زانو و تمرینات فیزیوتراپی به صورت روزمره

 

وقتی ما راه می رویم و یا در حال انجام ورزش هستیم علاوه بر ربات ها عضلات دیگری نیز وارد عمل شده و فشار مضاعفی به زانو وارد می شود به طوری که وقتی در حال دوییدن هستیم با هر بار افتادن بر روی زانوی خود حدود یک و هشت دهم برابر ورن ما به هر زانو فشار می آید. در کشور های کمتر توسعه یافته که میزان آگاهی مردم از نکات مراقبی زانو و سلامت و انجام ورزش های فیزیوتراپی زانو در منزل بسیار کم است. میزان آسیب های مفصلی زانو و آرتروزدر سنین بالای پنجاه سال بسیار شایع است به طوری که درایران حدود چهل و پنج درصد افراد بالای پنجاه و پنج سال درجاتی از درد در زانو را تجربه می کنند. در این مقاله قصد داریم تعدادی از نکات فیزیوتراپی مربوط به مراقبت از زانو های خود ارائه دهیم تا در سنین بالاتر دچار مشکلاتی مثل آرتروز نشده و مجبور به درمان هایی مثل تعویض مفصل زانو نباشیم. همانطور که قبلا گفته شد میزان قشردگی دو استخوان ران و ساق پا در محل مفصل زانو بسیار بالا بوده ولی مقدار فشردگی این دو استخوان به هم دیگر در زوایای مختلف خم شدگی زانو متفاوت است به طوری که وقتی ما زانوی خود را حدود صد و ده درجه خم می کنیم بیشترین فشار بر روی ستوه مفصلی دو استخوان که از جنس غضروف هستند وارد می شود. چنانچه در این زاویه ی حداکثری فشار داخل مفصلی فشار وزن فرد نیز اضافه شود میزان تخریب ستوه غضروفی مفصل بسیار بیشتر خواهد بود. از طرفی کمترین فشار داخل مفصلی زانو در زمانی است که مفصل زانو پانزده درجه خم شده باشد بنابراین در صورتی که ما حین استراحت و یا خواب با قرار دادن یک بالشت زیر زانوهای خود آنها را حدود پانزده درجه در حالت خمیده قرار دهیم بهترین وضعیت را برای استراحت مفاصل زانو قرار می دهیم. جهت فیزیوتراپی در منزل زانو و دریافت پاسخ سوالات خود پیرامون زانو با مرکز طب نو تماس فرمایید.

 

فیزیوتراپی در منزل زانو-مرکز طب نو

 

 

نکات مهم مراقبی زانو

 

 

  • از دستشویی ایرانی در منزل و محل کار اجتناب کنید. وضعیتی که ما حین نشستن بر روی دستشویی ایرانی داریم بدترین حالت ممکن برای زانو است چرا که زانو در نهایت خم شدگی بوده و از طرفی وزن مارا تحمل می کند. این حالت زمانی اثرات گسترده ای خواهد داشت که در ظول عمر تکرار شود چرا که ما از دوران کودکی تا انتهای زندگی خود روزانه حداقل به مدت هفت دقیقه بر روی توالت ایرانی مینشینیم و این در نهایت باعث تخریب هرچه سریعتر غضروف مفاصل زانوی ما خواهد شد. با حذف دستشویی ایرانی و جایگزینی آن با دستشویی فرنگی از ابتدای کودکی تا انتهای زندگی حدود ده سال تخریب مفصل زانو را به تعویق انداخته وشاید هیچوقت مجبور به عمل جراحی تعویض مفصل زانو نباشیم.
  • از نشستن بر روی زمین خود داری کنید. نشستن بر روی زمین و اصطلاحا چهار زانو نشستن باعث خم شدن حداکثری زانوها و چسبندگی غضروف های دو استخوان شده و گردش شیره ی مفصلی در داخل زانو را با مشکل مواجه کرده و در طولانی مدت باعث تخریب مفصل می شود. وقتی که ما قصد داریم از روی زمین بلند شویم با فشار مضاعف به زانوهای خود قصد داریم آنها را از حالت خمیده به حالت صاف در بیاوریم علاوه بر فشار طبیعی داخل مفصلی نیروی بیشتری اعمال می کنیم تا به نیروی جاذبه غلبه کرده و بلند شویم این حالت نیز جزو حرکات مخرب برای زانو است.
  • بر روی زمین نخوابید. خوابیدن بر روی زمین به همان دلایل مورد قبلی برای زانو مخرب است چرا که فرد حین بلند شدن از روی زمین دوباره با زانوهای خمیده فشار مضاعفی برای غلبه بر نیروی جاذبه اعمال کرده و باعث تخریب غضروف مفصلی خواهد شد.
  • روی زمین غدا نخورید. غدا خوردن بر روی زمین همانند دو مورد قبلی با همان مکانیزم باعث آسیب مفصلی خواهد شد.
  • بر روی میز نماز بخوانید. با تمام احترامی که ما به نماز قائل هستیم از منظر علم فیزیوتراپی خم شدن روزانه زانو هارا تحت هر عنوانی رد میکنیم با توجه به اینکه نماز یک فعالیت دینی است که در آن روحیات و معنویات از اهمیت ویژه ای برخوردار است بنابراین خواندن نماز بر روی میز و صندلی جهت حفظ سلامتی خود از منظر فیزیوتراپی زانو لازم و بلا مانع است.
  • زین دوچرخه خود را بالا بیاورید. حین دوچرخه سواری زانوهای ما در یک مسیر دابره ای حرکت کرده و مرتبا خم و راست می شود بنابراین هرچقدر فاصله ی زین تا پدال های دوچرخه بیشتر شود مقدار خم شدگی زانو در انتهای بالایی قوس پدال کمتر شده ئ فشار داخل مفصلی کمتر خواهد بود.حین انجام فیزیوتراپی در منزل یا کلینیک برای زانو همیشه به بیماران توصیه می شوند از دوچرخه با ارتفاع زین بالا استفاده کنند تا به غضروف مفصلی فشار کمتری وارد شود.
  • وزن خود را کاهش دهید. مطالعات جدید نشان داده است به ازای کاهش هر پنج کیلوگرم وزن خود فشاری معادل یازده و نیم کیلوگرم از روی هریک از زانوهای ما برداشته می شود. بنابراین یکی از نکات مهم حفاظت از زانو ها کاهش وزن و رسیدن شاخص توده ی بدنی ( (BMIبه حدود نرمال و استاندارد خود است.
  • از پرش های مکرر پرهیز کنید. ورزش پرش یکی از ورزش هایی است که در آن احتمال و ریسک تخریب مفصلی بسیار بالا است زمانی که ما روی پاهای خود می افتیم خیلی بیشتر از معادل وزن خودمان به زانوهایمان ضربه وارد شده و تخریب را بسیار آسان می کند.
  • از پله ها استفاده نکنید. بالا و پایین رفتن از پله ها به خاطر خم شدن زانو و فشار بیش از حدی که بر روی کشکک و خود زانو وارد می کند بسیار مخرب بوده و این تخریب در بلند مدت بسیار مورد توجه است. بنابراین حد المقدور از پله استفاده نکرده و یا از پله هایی با ارتفاع کوتاه ترو تعداد بیشتر استفاده کنید.
خواندن 21 دفعه
طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت