مرکز خدمات پزشکی طب نو

فیزیوتراپی در منزل 

پسوریازیس چیست

معرفی پسوریازیس

این بیماری پوستی سبب ایجاد لکه های قرمز ضخیم تکه‌تکه با پوسته های سفید نقره‌ای می شود. شایع ترین نوع آن پسوریازیس پلاکی است. در هر قسمتی از بدن امکان ابتلا به آن وجود دارد، اما اغلب بر روی پوست سر، آرنج، زانو و کمر ایجاد می شود. با لمس کردن پوست بیمار، به این بیماری مبتلا  نمی شوید. کودکان هم ممکن است دچار پسوریازیس شوند، اما در بزرگسالان شایع تر است.

علائم پسوریازیس

وقتی پسوریازیس شروع می شود، ممکن است چند برآمدگی قرمز روی پوست دیده شود. ممکن است بزرگتر و ضخیم‌تر شود، و سپس پوسته پوسته شود. لکه ها می توانند به هم متصل شوند و قسمت های بزرگی از بدن را پوشش دهند. بثورات ممکن است خارش دار و ناراحت کننده باشد و در اثر خاراندن یا کندن، خونریزی ‌کنند.

 

علائم پسوریازیس - فیزیوتراپی در منزل - دکتر جعفر پور

 

پسوریازیس ناخن

حدود نیمی از افراد مبتلا به پلاک‌‌های پوستی، پسوریازیس ناخن نیز دارند که باعث می شود ناخن ‌ها زرد مایل به قرمز شوند. ناخن ممکن است خرد و فرورفته شود. تقریبا همه افراد مبتلا به پسوریازیس ناخن در جایی بر روی پوست خود پسوریازیس دارند.

 

پسوریازیس ناخن - فیزیوتراپی طب نو

 

آرتریت پسوریازیس

برخی از افراد مبتلا به پسوریازیس ممکن است مبتلا به آرتریت پسوریازیس شوند که باعث تورم و درد در مفاصل می شود و استفاده از مفاصل برای کار های روزمره دشوار می شود. آرتریت پسوریازیس در هر سنی ایجاد می شود، اما بین 30 تا 50 شایع‌تر است. یکی از بهترین راه های مقابله و درمان آرتریت پسوریازیس فیزیوتراپی است. قطعا با فیزیوتراپی در منزل درد و تورم مفصلی کمتر شده و روند تخریب مفصل و غضروف های آن متوقف خواهد شد.

 

آرتریت پسوریازیس - طب نو و فیزیوتراپی در خانه

 

علل پسوریازیس چیست

دانشمندان مطمئن نیستند دقیقا چه چیزی باعث پسوریازیس می شود، اما به مشکلی در سیستم ایمنی بدن، دفاع بدن شما در برابر میکروب ها، مربوط است. اگر پسوریازیس دارید، سیستم ایمنی بدن به اشتباه به سلول های سالم پوست حمله می کند، گویا با عفونتی مبارزه می کند و بدن با ایجاد سلول های پوستی جدید هر چند روز به جای 4 هفته که حالت معمول است، پاسخ می دهد. این سلول های جدید پوست بر روی سطح بدن جمع و باعث ایجاد خارش می شوند.

 

علل پسوریازیس چیست - درمان با فیزیوتراپی

 

عوامل محرکۀ پسوریازیس

بیماری در شرایط خاصی تشدید می شود. عوامل محرکۀ شایع عبارتند از:

  • آسیب یا عفونت پوست.
  • استرس احساسی.
  • بعضی از دارو ها.
  • سیگار کشیدن.
  • نوشیدن الکل.

عوامل محرکۀ پسوریازیس - فیزیوتراپی در خانه - دکتر جعفر پور

 

زندگی با پسوریازیس

طبیعی است فکر کنید آیا پسوریازیس زندگی اجتماعی بیمار را درگیر می کند یا خیر. با این حال، مهم است که نگذارید وضعیت پوستی شما به عزت نفس‌تان آسیب بزند. از قرار گذاشتن، رویداد های اجتماعی یا مصاحبه شغلی اجتناب نکنید. اگر احساس افسردگی می کنید، با پزشک یا مشاور خود صحبت کنید.

 

زندگی با پسوریازیس - امید به زندگی - فیزیوتراپی

 

تشخیص پسوریازیس

پزشک معمولا با بررسی پوست، پوست سر و ناخن، پسوریازیس را تشخیص می دهد. ممکن است به نمونه‌برداری از سلول های پوست نیاز داشته باشد و برای تأیید تشخیص، آن ها را زیر میکروسکوپ نگاه کند. اگر تورم و درد در مفاصل وجود داشته باشد، پزشک همچنین می تواند برای بررسی آرتریت آزمایش های خون و اشعه ایکس را تجویز کند.

 

تشخیص پسوریازیس - tebbeno فیزیوتراپی

 

درمان با پماد

اگر پسوریازیس خفیف تا متوسط داشته باشید، کرم های پوستی مناسب است که می توانند التهاب، خارش، و سرعت رشد سلول‌‌های پوست را کاهش دهند. بعضی از نمونه ها شامل کرم‌‌های استروئیدی، مرطوب کننده‌ها، اسید سالیسیلیک، آنترالین، رتینوئید، کلسیپوترین (نوعی ویتامین دی) و قطران زغال سنگ است. شامپو قطران برای پسوریازیس پوست سر مفید است.

 

درمان پسوریازیس با پماد در کنار فیزیوتراپی در منزل

 

نوردرمانی

اگر پسوریازیس متوسط تا شدید دارید، فتوتراپی UVB ممکن است کمک کند که با قرار گرفتن در معرض نور ماورای بنفش پوست را درمان می‌ کند. این کار در مطب دکتر یا در خانه با استفاده از دستگاه نور انجام می شود. PUVA نوعی فتوتراپی است که ترکیبی از یک دارو به نام پسورالن با نور UVA است. PUVA و فتوتراپی UVB می تواند به تسکین پسوریازیس کمک کند. عوارض جانبی این درمان شامل سردرد، تهوع و خستگی است، همچنین ممکن است به سرطان پوست منجر شود.

لیزردرمانی

لیزر تغییر جدیدی در فتوتراپی است که پرتو های بسیار متمرکز نوری را می فرستد که به پزشک اجازه می دهد مستقیماً به درمان لکه ها بپردازد بدون این که به قسمت های سالم پوست آسیب وارد شود. لیزردرمانی نسبت به فتوتراپی سنتی عوارض کمتری و ریسک کمتر سرطان پوست را دارد.

 

لیزردرمانی پسوریازیس - tebbeno - dr jafarpur

 

دارودرمانی

پزشک همچنین می تواند دارویی را پیشنهاد کند که به صورت قرص است و سیستم ایمنی بدن را هدف قرار می‌‌دهد. نمونه‌‌های این دارو شامل متوترکسات و سیکلوسپورین هستند که هر دو عوارض جدی دارند، بنابراین باید با دقت بررسی شود. برخی از رتینوئید ‌‌های خوراکی نیز برای درمان پسوریازیس شدید مصرف می شوند. جدیدترین قرصOtezla  (اپرمیلاست) است. ممکن است عوارض جانبی داشته باشد، اما نیاز کمتری به مراقبت دارد.

 

دارودرمانی پسوریازیس - فیزیوتراپی طب نو در منزل

 
داروهای بیولوژیک

داروهای بیولوژیک روش نسبتاً جدیدی برای درمان پسوریازیس است. این داروها از سلول‌‌های زنده ساخته شده‌اند. مانند بعضی از داروهای پسوریازیس قدیمی، رفتار سیستم ایمنی بدن را تغییر می‌‌دهد. داروهای بیولوژیک از طریق تزریق، قرص یا IV مصرف می‌‌شود و با محدود کردن سیستم ایمنی بدن کار می‌‌کنند، بنابراین خطر ابتلا به عفونت را افزایش می‌دهند.

 

داروهای بیولوژیک - فیزیوتراپی طب نو در منزل - پسوریازیس

 

درمان‌‌های طبیعی

در معرض آفتاب قرار گرفتن ممکن است علائم بیماری برای برخی افراد را بهبود بخشد. اما مهم است که آن را بیش از حد انجام ندهید. آفتاب‌سوختگی پسوریازیس شما را بدتر می‌‌کند و آفتاب خطر ابتلا به سرطان پوست را افزایش می‌‌دهد. سایر گزینه‌‌های طبیعی عبارتند از: آلوئه ورا، روغن درخت چای و حمام با جو دوسر برای تسکین پوست خارش‌دار. کارشناسان در مورد رژیم‌‌های غذایی که ادعا می‌‌شود پسوریازیس را درمان می‌‌کنند شک دارند. هیچ شواهد قانع‌کننده‌ای مبنی بر موثر بودن آنها وجود ندارد.

 

درمانهای پسوریازیس - طبیعی - طب نو فیزیوتراپی در خانه

 

آب و هوا درمانی

چند دهه است که بعضی از افراد ادعا می کنند که رفتن به دریای مرده در اسرائیل درمان قدرتمندی برای پسوریازیس است. اعتقاد بر این است که نور خورشید و آب این دریا، که 10 برابر شورتر از اقیانوس است، ترکیب شفابخشی است. شواهد علمی نشان می‌‌دهد که این شکل از آب و هوا درمانی کار می‌‌کند. در مطالعات 80 تا 90 درصد افراد مبتلا به پسوریازیس پس از بازدید از دریای مرده بهبود یافته‌اند. تقریبا نیمی از آنها متوجه شدند که بثورات آنها چند ماه بعد ناپدید شده‌اند.

 

آب و هوا پسوریازیس - درمانی - طب نو - دکتر جعفر پور - فیزیوتراپی

 

کنترل استرس

استرس پسوریازیس شما را بدتر می‌کند، بنابراین از روش‌های آرام‌سازی برای کنترل استرس استفاده کنید. هر چیزی که به آرامش شما کمک کند، مانند یوگا، تنفس عمیق یا پیاده‌روی طولانی، به کاهش علائم کمک خواهد کرد.

 

کنترل استرس - فیزیوتراپی پسوریازیس در مرکز درمانی در منزل طب نو

 

حمایت اجتماعی

ممکن است روزهایی وجود داشته باشد که احساس می‌‌کنید در خانه پنهان شده‌اید، اما از روابط و فعالیت‌هایی که از آنها لذت می‌‌برید اجتناب نکنید. انزوا به استرس و افسردگی می‌‌انجامد، که علائم پسوریازیس را بدتر می‌کند. با دوستان و خانواده خود ارتباط برقرار کنید. همچنین می‌‌توانید از طریق بنیاد ملی پسوریازیس به یک گروه پشتیبانی بروید. افرادی را می‌‌بینید که شما را درک می‌‌کنند.

 

حمایت اجتماعی - فیزیوتراپی در منزل پسوریازیس

 

 

خواندن 541 دفعه
طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت