مرکز خدمات پزشکی طب نو

فیزیوتراپی در منزل 

پوکی استخوان چیست

آشنایی با پوکی استخوان

تصویر اول یک استخوان طبیعی را نشان می دهد و تصویر دوم یک استخوان که دچار پوکی شده است.

پوکی استخوان که به معنای "استخوان های خلل و فرج دار" می باشد، باعث می شود که استخوان ها به تدریج ضعیف و نازک شوند، بنابراین می توانند مستعد شکستگی باشند. حدود 2 میلیون از شکستگی های استخوانی در سال به دلیل پوکی استخوان اتفاق می افتند. اگرچه تمامی استخوان ها می توانند تحت تاثیر بیماری قرار بگیرند، اما استخوان های ستون فقرات، مفصل ران و مچ دست بیشتر مستعد شکستگی هستند. در افراد سالمند، شکستگی لگن می تواند به طور به خاص خطرناک باشد، زیرا عدم تحرک طولانی مدت که برای بهبود شکستگی لازم است، می تواند در آن ها منجر به لختگی خون یا پنومونی شود، که هر دوی این ها می تواند منجر به مرگ شوند. از حدود 8.9 میلیون آمریکایی مبتلا به پوکی استخوان، 80 درصد زنان هستند. کارشناسان معتقدند که زنان بیشتر مستعد این بیماری هستند، زیرا آن ها استخوان های آن ها ظریف تر است و تراکم کمتری دارد و همچنین بدن زنان پس از یائسگی تغییرات هورمونی را تجربه می کند که باعث تسریع از دست دادن توده های استخوانی می شود.

چه عواملی سبب ایجاد پوکی استخوان می شود

 

چه عواملی سبب ایجاد پوکی استخوان می شود - فیزیوتراپی در منزل - طب نو - دکتر جعفر پور

 

تصویر سمت چپ یک استخوان سالم و تصویر سمت راست یک استخوان مبتلا به پوکی را نشان می دهد.
اگرچه علت دقیق و اصلی پوکی استخوان نا شناخته است، اما فرایندی که سبب اسفنجی شدن استخوان می شود، کاملا قابل درک است. در اوایل زندگی، استخوان تجزیه می شود و به طور مداوم جایگزین می شود، فرایندی که بازسازی استخوان نامیده می شود. توده استخوانی معمولا در اواسط دهه 20 زندگی کامل می شود. پوسیدگی استخوان زمانی رخ می دهد که تجزیه استخوان سریع تر از استخوان سازی انجام شود که معمولا در اواسط دهه 30 شروع می شود. استخوان ها شروع به از دست دادن کلسیم (مواد معدنی که باعث استحکام آنها می شود) می کنند و این فرایند قبل از این که فرایند جایگزینی انجام شود، صورت می گیرد. بازسازی استخوان کمتر اتفاق می افتد و استخوان ها نازک تر می شوند.

چرا زنان بیشتر در معرض ابتلا به پوکی استخوان هستند

برای زنان، سرعت  از دست دادن تراکم استخوانی در طی 5 تا 7 سال بعد از یائسگی، افزایش می یابد و سپس دوباره کاهش می یابد. دانشمندان بر این باورند که این افزایش سریع پوکی استخوان پس از یائسگی، به خاطر کاهش شدید تولید استروژن بدن است، استروژن به حفظ کلسیم در استخوان ها کمک می کند. اگرچه قسمتی از این کاهش تراکم استخوان در سنین پیری طبیعی است، اما برخی زنان بیشتر در معرض خطر از دست دادن تراکم استخوان و ابتلا به پوکی استخوان هستند.

چه دسته از بانوان در معرض خطر ابتلا به پوکی استخوان هستند

زنانی که لاغر اندام هستند یا دارای استخوان بندی ظریف هستند، بیشتر در معرض خطر قرار دارند، همچنین کسانی که سیگار می کشند، بیش از حد الکل می نوشند و یا تحرک کمی دارند، مستعد ابتلا به این بیماری می باشند. زنان با سابقه خانوادگی شکستگی لگن و یا زنانی که عمل برداشتن تخمدان انجام داده اند، به ویژه قبل از 40 سالگی، بیشتر در معرض ابتلا به پوکی استخوان قرار دارند. زنان سفید پوست و آسیایی نسبت به زنان آفریقایی، آمریکایی و اسپانیایی  بیشتر دچار پوکی استخوان می شوند.

چه بیماری هایی ترک استخوانی را ایجاد می کند

برخی از بیماری ها که باعث ایجاد ترک های استخوانی می شوند مانند بیماری های کلیوی، سندروم کوشینگ و تیروئید پرکار یا پارا تیروئید، می توانند احتمال ایجاد پوکی استخوان را افزایش دهند. گلوکوکورتیکوئیدها که به عنوان استروئید ها شناخته می شوند نیز می توانند کاهش تراکم استخوان را به دنبال داشته باشند. داروهای ضد تشنج و بی تحرکی طولانی مدت به علت فلج یا بیماری نیز می تواند منجر به پوکی استخوان شود.
بیمارانی که نیاز به انجام فیزیوتراپی در منزل دارند و نمی خواهند که در شلوغی شهر به مطب ها مراجعه کنند می توانند با طب نو تماس بگیرند و پزشک را به منزل خود ببرند.

 

خواندن 410 دفعه
طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت