مرکز خدمات پزشکی طب نو

فیزیوتراپی در منزل 

چرا طب سوزنی و فیزیوتراپی

چرا طب سوزنی در کنار فیزیوتراپی است؟


طب سوزنی یک روش و ابزار است که به صورت مستقل یا طب مکمل با سایر درمان ها از جمله فیزیوتراپی جهت درمان بیماران بکار می رود. در مورد اثرات این روش درمانی در مقالات دیگر مفصل صحبت کرده و و توضیح داده ایم که برای چه مشکلاتی مفید و درمان بخش است. با توجه به نیاز های بیماران، امروزه اکثرا در کنار فیزیوتراپی در منزل یا کلینیک ، از طب سوزنی در منزل یا کلینیک نیز استفاده می شود تا درمان ، نتیجه ی حداکثری داشته باشد. برای درمان همه مشکلات شاید نیاز به طب سوزنی نباشد اما در مواردی بسیار سودمند و موثر خواهد بود. بیماران بعد از مراجعه به کلینیک فیزیوتراپی توسط فیزیوتراپیست معاینه شده و بسته به نیازهای خود یک برنامه درمانی واحد و منحصر به خود دریافت می کنند. ممکن است در این برنامه درمانی ترکیبی از روش ها مثل طب سوزنی، تمرینات کششی، تقویتی، دامنه حرکتی، لیزردرمانی، سی پی ام ، شاک ویو درمانی باشد. این مطلب زیر نظر متخصصین مرکز طب نو و مطابق با دانش روز نوشته شده است که دعوت می کنیم جهت افزایش آگاهی مطالعه کرده و در اختیار عزیزانتان نیز قرار دهید.

 

 

کابرد طب سوزنی در فیزیوتراپی چیست؟


طب سوزنی یک جایگاه ویژه در فیزیوتراپی دارد زیرا به وسیله ی آن می توان بسیاری از مشکلات را تا حد زیادی رفع کرد. درست متوجه شدید ، همانند آچار فرانسه برای مکانیک خودرو که نقش مهمی دارد. زمانی که فیزیوتراپیست سایر ابزارهای خود را در کنار طب سوزنی استفاده می کند مجموعه اقدامات فیزیوتراپی بیشترین نتیجه را خواهد داشت. این روش درمانی، وابسته به دانش فیزیوتراپیست به ساختار درونی و لایه های بدن، مکانسیم آسیب و درد ، روش درمان درد و غیره است. بنابراین او با یک تشخیص دقیق از علت بیماری و روش رفع بیماری از ابزارهای خود از جمله طب سوزنی استفاده خواهد کرد. دانش فیزیوتراپی به او کمک می کند تا سوزن با سایز مناسب را انتخاب کرده و به روش درست ، در بافت مد نظر و به مقدار معین وارد کند. هرگونه عدم آگاهی و دانش به ساختار زیرپوستی بدن و وارد کردن سوزن به بدن توسط افراد فاقد صلاحیت ، در بهترین حالت موجب درمان نشده و هزینه مالی اتلاف خواهد شد. چه بسا ممکن است باعث وارد آمدن خسارات جانی جبران ناپذیر شود. مثلا برخورد سوزن به رشته عصبی یا رگ خونی ممکن است آثار مادام العمر به بار آورد. امروزه می بینیم افرادی مبادرت به تبلیغ یا انجام فیزیوتراپی در منزل یا طب سوزنی در منزل می کنند که خسارات مالی و جانی فراوانی به جامعه تحمیل می شود. از طرفی ممکن است باعث بدبینی خود فرد و اطرافیان به امورات درمان نیز بشود. بنابراین برای دریافت خدمات پزشکی ، به کلینیک های  معتبر مراجعه کرده و از فردی که خدمات پزشکی دریافت می کنید ، کارت شناساسی نظام پزشکی که دارای شماره نظام پزشکی است بخواهید. ارائه این کارت حق شما و وظیفه ی کادر درمان است. بنابراین طب سوزنی باید توسط افراد ذی صلاح انجام شود.

 

طب سوزنی در منزل- فیزیوتراپی در منزل - مرکز طب نو - درد

 

 

 

چه کسانی مجاز به انجام طب سوزنی در منزل یا کلینیک هستند؟


گفتیم که طب سوزنی وارد کردن یک جسم خارجی به بافت بدن در یک عمق خاص ، با یک هدف درمانی مشخص است. وارد شدن هر جسم خارجی به بدن حتی سوزن آمپول که برای تزریق دارو است، موجب وارد شدن آسیب به بافت و جراحت می شود. فردی که جسم خارجی را با ایجاد شکاف پوستی وارد بدن می کند باید دانش کافی در مورد کار خود داشته باشد تا آسیب بافتی به حداقل رسیده و درمان اثربخش باشد. کسانی که مجاز به انجام طب سوزنی هستند باید تحصل کرده ی یکی از رشته های علوم پزشکی بوده و دانش کافی در مورد آناتومی بدن و فیزیولوژی بافت و مکانیسم درد داشته باشند. این افراد عضو سازمان نظام پزشکی هستند. اما ایا همه ی افراد تحصیل کرده پزشکی مجاز به انجام طب سوزنی هستند؟!!!
جواب این سوال قطعا منفی است. افرادی که در حوزه ی درد و ناهنجاری های حرکتی عضلانی تحصیل کرده اند می توانند با طی مراحل قانونی مجاز به استفاده از طب سوزنی برای درمان درد و مشکلات حسی و حرکتی عضلانی شوند. ممکن است متخصص فیزیوتراپی ، پزشک عمومی، متخصص درد یا ارتوپدی علاقه مند به فعالیت در این حیطه باشند.

 

 

آیا طب سوزنی توسط افراد دیگر با اهداف دیگر می تواند انجام شود؟


گاها می بینیم که عده ای تبلیغات گسترده ای مبنی بر درمان بیماری های پوستی ، چاقی و مشکلات روحی روانی می کنند. اثرات طب سوزنی در مورد درمان این بیماری ها بدیهی بوده و در مجلات معتبر علمی نتایج جدیدی هر ساله منتشر می شود. سوالی که در این جا مطرح می شود این است که انجام طب سوزنی برای چاقی یا افسردگی توسط چه کسی باید انجام شود؟ آیا روانشناس و یا متخصصین تغذیه صلاحیت وارد کردن سوزن و یا هر جسم خارجی به بدن را دارد؟!!! جواب این سوال مشخص است !!!

 


مرکز طب نو ، جهت مشاوره رایگان و طرح سوالات شما عزیزان آماده پاسخگویی است.

خواندن 483 دفعه
طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت