مرکز خدمات پزشکی طب نو

فیزیوتراپی در منزل 

چرا قبل و بعد از جراحی به فیزیوتراپی نیاز داریم

اهمیت فیزیوتراپی قبل و بعد از جراحی ها

هر جراحی یک پروسه آسیب رسان بوده و به نوعی در کنار مزیت های خود مضراتی هم دارد. با توجه به ضرورت انجام جراحی باید قبل و بعد از آن، به وسیله فیزیوتراپی مقدار آسیب های نا خواسته را به حداقل رساند که انجام این کار در کاهش عوارض ها برجسته است.

مشکلات قلبی تنفسی

یکی از مشکلات مربوط به جراحی ها، خطرات قلبی عروقی است. این خطرات فارغ از این که بیمار تحت بیهوشی یا بی حسی باشد تهدید کننده سلامتی هستند. چنان چه فرد تحت بیهوشی عمومی قرار گیرد لازم است قبل از جراحی دخانیات را ترک کرده و تمرینات تخصصی لازم برای افزایش حجم ریوی انجام دهد. بعد از عمل نیز به علت کاهش تحرک ریه ها ممکن است ریه ها روی هم خوابیده یا به خاطر کم شدن حرکتشان پر از ترشحات شود. وظیفه فیزیوتراپیست آموزش تمرینات تنفسی لازم قبل و بعد از جراحی بوده و ممکن است برای تخلیه ترشحات ریوی بعد از اتاق عمل بر بالین شما حاضر شده و تکنیک های لازم را به کار گیرد.
نکته دیگر مشکلات قلبی است که فرد ممکن است حین و بعد از جراحی داشته باشد. اگر فرد قبل از عمل دارای مشکلات قلبی عروقی مثل گرفتگی عروق قبلی، فشار خون، مشکلات دریچه ای باشد، انجام تمرینات تخصصی باید توسط درمانگذ و با احتیاط کامل و در نظر گرفتن پارامتر هایی مثل سن، جنس، وضعیت مشکلات قبلی و فعلی، وزن، وضعیت ریه ها انجام گیرد. پس بنابراین در این زمینه معالجه گر قلب و ریه ها را برای عمل جراحی آماده کرده و بعد از اتاق عمل نیز از مشکلات آنها بکاهد. توصیه می شود قبل از جراحی با فیزیوتراپیست خود مشورت های لازم را انجام دهید.

 

مشکل قبلی تنفسی - فیزیوتراپی در منزل با متخصصان طب نو

 

مشکلات اسکلتی عضلانی

هر برشی که بدن ما متحمل می شود باعث درد شده و متعاقب آن بی حرکتی باعث ضعف عضلات و قدرت بدنی ما خواهد شد. فرض کنید قرار است عمل روده انجام خواهید داد. برش شکمی باعث درد و بی حرکتی شما شده  با استراحت مطلق، عضلات شکم و پا ها دچار ضعف خواهند شد و شما در بلند شدن و راه رفتن دوار مشکل خواهید شد. اگر فرد سن بالایی داشته باشد روند کاهش قدرت عضلات بسیار سریع تر خواهد بود. این ضعف در همه جراحی ها حتی اعمالی مثل جراحی ساده آپاندیس نیز وجود دارد. بنابراین فارغ از نوع جراحی، ضعف جسمانی بعد از جراحی غیر قابل اجتناب است.  وظیفه درمانگر  تقویت عضلات و آماده کردن شما برای جراحی و آسیب های آن است.
بعد از جراحی نیز استراحت مطلق به جز موارد نادر صحیح نبوده و باعث ضعف جسمانی خواهد شد. بعد از عمل جراحی فیزیوتراپیست بر بالین شما حاضر شده و تمرینات لازم و ایمن و مفید را به شما آموزش خواهد داد. گاها به علت مشکلات ناشی از جراحی لازم است فیزیوتراپی در منزل نیز ادامه یابد تا ریکاوری سریع و کامل صورت گیرد.
مورد دیگری که ممکن است بیمار با آن مواجه شود مشکلات محدودیت حرکتی باشد. بعد از تعدادی از جراحی ها لازم است تا حرکت در مفصل شروع شده و دامنه حرکتی دوباره به حالت طبیعی باز گردد مثل : جراحی های مربوط به شکستگی ها و گچ گیری ها، تعویض مفاصل، ترمیم مفاصل و...

 

مشکلات اسکلتی عضلانی - جراحی و انجام فیزیوتراپی

 

کاهش دادن درد، تورم و چسبندگی

فارغ از محل جراحی، پوست در همه جای بدن از چندین لایه تشکیل شده است که بعد از جراحی این لایه هنگام بستن محل برش به هم چسبندگی پیدا می کنند. گاه پوست به بافت های زیرین خود مثل عضله و تاندون هم چسبندگی پیدا کرده و باعث کاهش حرکت آن می شود که جریان خون را در محل با کندی مواجه کرده و ممکن است باعث تولید درد شود.
یکی از وظایف معالجه گر جلوگیری و یا رفع چسبندگی ها و درد بعد از جراحی با تکنیک های مختلف مثل ترموتراپی و منوال تراپی می باشد. ممکن است به علت عمیق بودن جراحی و بی تحرکی بعد از آن، قسمتی از ناحیه به علت اختلال در خون رسانی دچار تورم شود. تورم نیز باعث تشدید اختلال جریان خون شده و یک چرخه معیوب به وجود می آید. بنابراین درمانگر با استفاده از روش های لازم، بسته به محل و نوع تورم اقدامات لازم را انجام داده درد و تورم‌ را کاهش خواهد داد.

دریافت آموزش های لازم

گاه به علت نوع جراحی و یا شرایط خاص بیمار لازم است تغییراتی در نحوه فعالیت و کارهای روزانه بیمار به وجود آید. این تغییرات باید و نباید های بعد از جراحی هستن که بعضی از آن ها موقتی و بعضی دائمی خواهند بود. جهت ویزیت و ارزیابی و فیزیوتراپی در منزل، طب نو در اسرع وقت فیزیوتراپیست های مجرب خود را به منزل شما اعزام خواهد کرد که با ارزیابی وضعیت بیمار و محل زندگی و کار توصیه ها و راهکار های لازم را جهت تطابق هرچه بیشتر با محیط و کاهش عوارض و مشکلات جراحی ارائه خواهد داد. همچنین بیمار آموزش ها و اطلاعات لازم درباره جراحی و ریکاوری بعد از آن را قبل از جراحی دریافت خواهد گرفت و با آرامش خاطر و آگاهی کافی از ماهیت جراحی خود به اتاق عمل خواهد رفت.

 

خواندن 633 دفعه
طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت