مرکز خدمات پزشکی طب نو

فیزیوتراپی در منزل 

کاربرد طب سوزنی در بیماران ارتوپدی

طب سوزنی بیماران ارتوپدی


همانطور که قبلا گفتیم طب سوزنی یک روش درمانی سنتی است که امروزه طی تحقیقات علمی دانشگاهی ، جزو طب مدرن شده است. به عبارتی محققان بر روی مکتنیسم اثر آن بر روی درمان بسیاری از بیماری ها بررسی کرده و نتایج خود را هر ساله در مجلات معتبر منتشر می کنند. توصیه می کنیم این مقاله را که توسط متخخصصین فیزیوتراپی مرکز طب نو و مطابق با علم روز پزشکی نوشته شده مطالع کرده و آن را در اختیار دوستان خود قرار دهید.

یکی از این حیطه های درمانی ، اثر طب سوزنی بر بیماران ارتوپدی است. به مشکلاتی که مربوط به ساختار مکانیکال بدن دارد بیماری ارتوپدیک می گویند. علاوه بر جراحی ، این بیماری ها اکثرا در مراحل اولیه با فیزیوتراپی درمان می شوند. فیزیوتراپیست ها برای رفع ناتوانی و درد از تکنیک ها و ابزار های مختلف برای درمان این بیماران بهره می برند. ممکن است این درمان ها بعد از عمل جراحی در بیمارستان بوده و یا در کلینیک یا به صورت فیزیوتراپی در منزل نیز انجام شود. یکی از مهم ترین ابزار ها و حی طه های مهم فیزیوتراپیست ها طب سوزنی است که به صورت گسترده مورد استفاده قرار می گیرد. در این مقاله می خواهیم در مورد این روش و اثر آن در درمان ، روش های انجام ان از جمله طب سوزنی در منزل یا کلینیک صحبت کنیم.


چرا بیماران ارتوپدی به طب سوزنی نیاز دارند؟

  • بیمارانی که دچار شکستگی شده و تحت عمل جراحی قرار می گیرند ، بخاطر برش جراحی دچار یک سری عوارض جراحی مثل خشکی ، درد ، تورم و چسبندگی در ناحیه عمل جراحی شده و عملکرد طبیعی خود را از دست می دهند.اما می خواهیم توضیح دهیم که چگونه طب سوزنی به کمک این بیماران می آید. فرقی نمی کند که جراحی در کدام ناحیه باشد. بعد از بسته شدن محل جراحی در اتاق عمل ، لایه های زیرین پوست در کنار هم حرکت خود را به خاطر به هم چسبیدن از دست می دهند. این چسبندگی فقط با فیزیوتراپی بعد از عمل قابل درمان است. فیزیوتراپیست ها با تکنیک های خاص خود باعث نرم شدن ناحیه و حرکت بهتر بافت ها در کنار هم می شوند. ممکن است از طب سوزنی برای افزایش نرمی و تحرک باف های چسبیده به هم استفاده شود. فیزیوتراپیست با اطلاعاتی که در مورد ضایعه و روش جراحی آن و سایر عناصر موجود در محل جراحی مثل رشته های اعصاب و رگ های خونی اقدام به انجام این کار می کند. بعد از جراحی های بزرگ یا افراد سالمند ممکن است دچار عوارضی مثل تورم شده و در منزل بستری شوند طب سوزنی در منزل گزینه خوبی برای این افراد خواهد بود. فیزیوترپی در منزل نیز باعث افزایش توان جسمانی و کاهش درد و محدودیت های حرکتی می شود.

 

 

طب سوزنی گردن-طب سوزنی در منزل- فیزیوتراپی در منزل

 

 

  • گفتیم بیماران ارتوپدی مشکلات ناشی از نقص های مکانیکی دارند. مثلا درد شانه و محدودیت ها آن به علت سفتی و جمع شدگی کپسول مفصلی شانه. علاوه بر انجام تکنیک های دیگر فیزیوتراپی مثل لیزردرمانی ، تمرین درمانی، کشش ، موبیلیزاسیون، شاک ویو درمانی و غیره می توان از طب سوزنی برای کاهش درد و افزایش خون رسانی و خاصیت الاستیکی بافت استفاده کرد. گاها به علت وجود درد ، یک درد دیگری به یک ناحیه اضافه می شود. مثلا به علت دیسک گردن، ممکن است گرفتگی عضلات گردن نیز باعث درد شود. علاوه بر داروهای شل کننده می توان از فیزیوتراپی گردن و طب سوزنی برای عضلات گردن استفاده کرد تا این قسمت از عضلات دچار کوتاهی و سفتی و درد نشوند.

 

 

  • در مواردی مشابه دیسک کمر ممکن است باعث آزردگی رشته های اعصاب آن ناحیه شده و درد های ناتوان کننده داشته و فرد را زمین گیر کند . حتی گاها فرد در اثر کمردرد ناگهانی از انجام کارهای شخصی ناتوان می شود. سفتی و درد عضلات کمر به نوبه ی خود باعث فشار بیشتر به دیسک و تشدید درد و تشکیل سیکل معیوب می کند. در این موارد که فرد نمی تواند حرکت کندT استفاده از فیزیوتراپی در منزل و داروهای مسکن و شل کننده عضلات استفاده می شود. فیزیوتراپیست به احتمال زیاد برای بهبود سریع از طب سوزنی در منزل برای کمر استفاده خواهد کرد تا اثرات درمانی باهم ترکیب شده و بیمار زودتر به زندگی عادی خود بر گردد. فیزیوتراپی در منزل سیاتیک یکی از این موارد است که فرد به دلیل درد شدید از حرکت و کارهای روزمره ناتوان می شود.

 

 طب سوزنی کمر-طب سوزنی سیاتیک-طبسوزنی در منزل-فیزیوتراپی در منزل

  • در مواردی ما به علت استفاده بیش از حد از عضلات و تاندون ها و انجام کارهای تکراری ، آن ها را دچار پارگی های ریز و التهاب می کنیم. به این پارگی های ریز تاندونی و التهاب و درد آن ها تاندونیت می گویند. آرنج تنیس بازان یکی از این موارد شایع است . در کنار داروهای ضد التهاب ، انجام فیزیوتراپی آرنج تنیس البو یا تنیس بازان بسیار مهم است. فیزیوتراپیست ها از لولتراسوند، ماساژ فریکشن، لیزر، تمرینات اکسنتریک و طب سوزنی آرنج برای این درمان این بیماری بهره می برند. رشته های تاندونی پاره شده باعث رسوب کلسیم بر روی ان ها و درد می شود که می توان با طب سوزنی تا حد زیادی باعث افزایش خون رسانی ناحیه و کاهش التهاب شد.

 

 

 

 

  • در مواردی کشیدگی عضلات در اثر فعالیت های سنگین موجب اسپاسم و درد عضلانی می شود. ممکن است فوتبالیست ها را دیده باشید که دچار گرفتگی عضلات ناحیه ساق پا شده اند. طب سوزنی در درد عضله ، موجب آزاد شدن یک سری مواد از ماهیچه شده و شل شدن آن را تسهیل می کند. وقتی سوزن در داخل عضله وارد می شود با ایجاد یک سری جراحات بسیار خفیف موجب بیدار شدن سیستم ایمنی بدن می شود. انجام طب سوزنی از این طریق باعث ازاد شدن مسکن های ضد درد طبیعی بدن می شود. کشش های فیزیوتراپی نیز در این موارد لازم بوده و توسط فیزیوتراپیست انجام می شود.

 

 

کدام بیماری های ارتوپدی با طب سوزنی در منزل درمان می شوند؟

 

  • طب سوزنی سندروم تونل کارپال : در این بیماری مچ دست دچار یک تنگی شده و اجزای عبور کننده از تونل کارپال مچ دست تحت فشار قرار می گیرند. یکی از این اجزا ، عصب مدین است که درگیری ان می تواند ضعف عضلات کف دست به خصوص انگشت شست شود. حس مور مور شدن و گزگز از دیگر علائم سندروم تونل کارپال است.

 

  • طب سوزنی در منزل شانه یخ زده : ممکن است شانه به علت کم تحرکی دچار خشکی و درد و التهاب کپسول شانه شود که به آن شانه منجمد نیز می گویند. انجام فیزیوتراپی و طب سوزنی در منزل توسط طب نو به شما این امان را می دهد تا کوتاهی عضلات شانه مرتفع شده و کپسول مفصلی کشیده و گشاد شود.در صورت عدم درمان ممکن است درد شبانه ، به خصوص در حین خوابیدن بر روی آن و محدودیت حرکتی در حین استحمام و شستن سر بسیار ناراحت کننده خواهد بود.

 

خواندن 668 دفعه
طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت