مرکز خدمات پزشکی طب نو

فیزیوتراپی در منزل 

کاربرد های طب سوزنی در بیماری های مختلف

طب سوزنی چه کاربردی در بیماری های مختلف دارد

طب سوزنی شاخه ای از علوم پزشکی کل نگر است و  اثرات طب سوزنی به صورتی است که می تواند به درمان بسیاری از بیماری ها و رفع نگرانی های سلامتی و بهداشتی کمک کند. با این حال، به طور کلی طب سوزنی عمدتا برای درمان بیماری های جسمی و مشکلات و مسائل عضلانی - اسکلتی مورد استفاده قرار می گیرد و طب گیاهی چینی برای درمان بیماری های پیچیده تر داخلی ( مانند بیماری های خود - ایمنی بدن و سایر بیماری های پیچیده مزمن ) به کار می رود. با این وجود، مواردی از همپوشانی بین این دو روش درمانی وجود دارد و بیمارانی با تظاهرات بالینی پیچیده تر ممکن است با استفاده از هر دو روش طب سوزنی و طب گیاهی چینی مورد درمان قرار گیرند.

لیستی از بیماری هایی که مورد مداوا قرار می گیرند

انجام این راه درمانی بسیار مفید است و منافع طب سوزنی بر هیچ کسی پوشیده نیست. در زیر، فهرستی از موارد بیماری هایی که معمولا مورد درمان قرار می گیرند به همراه توضیحات مختصری درباره هر کدام ارائه می شود:

•    کمردرد

کمردرد شکایت بسیار رایجی با سطوح متفاوتی از موفقیت در درمان است؛ به طور کلی، با استفاده از طب سوزنی می توان سطوح و میزان درد را کاهش داد و سطح کلی راحتی را بهبود بخشید. در بعضی موارد، بهبود کامل درد نیز امکان پذیر است (عموما برای بیمارانی که سابقه کوتاه تری در این باره داشته و هیچ گونه دژنراسیون فیزیکی یا مداخله جراحی قبلی نداشته باشند که اغلب به همراه درمان های دیگر (فیزیوتراپی در منزل ، رولفینگ (نوعی ماساژ دردآور)، و غیره ) عمل می کند. کمردرد مزمن اغلب نیازمند درمان های مکرر اولیه برای کاهش سطوح درد و سپس طب سوزنی نگهدارنده مداوم برای حفظ کاهش درد ( جلسات دو هفته یک بار یا ماهانه بسته به پاسخ بیمار ) است.

•    درد سیاتیک

درد سیاتیک نیز یک شکایت بسیار رایج است که معمولا تنها در یک طرف بروز می کند یا احتمالا یک طرف را تحت تاثیر قرار می دهد، اما همراه با سابقه تغییر به طرف دیگر بدن می باشد. عموما دارای پیش آگهی بسیار خوبی است مگر این که با درگیری شدید دیسک کمر همراه باشد. بیشتر بیماران در 3 جلسه اول درمان متوجه می شوند که آیا طب سوزنی به بهبود وضعیت شان کمک می کند یا خیر، اگر چه ممکن است زمان بیشتری برای پایداری کاهش درد طول بکشد. بی ثباتی مفصل ران یا هیپ، بی تعادلی پا و اختلال عملکرد مفصل خاصره ای – خاجی غالبا بخشی از تصویر کلی بیماری است.

•    درد مفصل ران

این درد، دردی را که مستقیما به درد نوع آرتروز مربوط می شود در بر می گیرد که هم بر مفصل ران و هم بر بورسیت ( آماس کیسه های مفصلی ) تاثیر می گذارد. عموما، طب سوزنی نتایج بسیار خوبی در درمان درد مفصل ران به همراه دارد، که بنا بر تجربیات من، در ابتدا پاسخ دهی قدری کند تر می باشد؛ لذا، بسیاری از بیماران ممکن است حداقل به 6 جلسه درمان نیاز داشته باشند قبل از این که به میزان قابل توجهی احساس بهبود پیدا کنند. همانند درد کمر، در صورت وجود دژنراسیون عمده و یا آسیب به خود مفصل ران، نقش طب سوزنی احتمالا بیشتر به عنوان راهکاری برای کنترل و تعدیل درد تا برطرف کردن خود مشکل ایفا خواهد کرد.

•    درد زانو

طب سوزنی در حالی که در کمک به بیماران مبتلا به درد زانو، در مواردی که تغییرات عمده ای در خود مفصل زانو ایجاد ندشه باشد، نسبتا موفقیت آمیز است، همچنین می تواند به کاهش درد ناشی از آسیب حاد نیز کمک کند. در موارد وجود درد شدید ناشی از دژنراسیون زانو، در مواقعی که جایگزینی مفصل زانو توصیه می شود، من موفقیت کمتری را شاهد بوده ام؛ با این وجود، طب سوزنی به مدیریت درد بعد از عمل جراحی و بهبودی بعد از عمل جراحی جایگزینی زانو کمک می کند.

•    درد شانه

 شانه ها زمانی که اختلال عملکردی در آن ها پیش می آید، بسیار دردناک می شوند، که این خود سبب اسپاسم و گرفتگی شده، که آن هم به نوبه خود باعث افزایش مشکلات و درد می گردد. در صورتی که آسیب های شدیدی وارد نشده باشد ( پارگی یا آسیب واقعی در عضلات گرداننده شانه یا روتاتور کاف )، طب سوزنی و "تیو نا" ( ماساژ طبی چینی ) عموما برای بازگرداندن کارایی و کاهش درد مرتبط کافی خواهند بود. اگر آسیب واقعی و جدی وجود ایجاد شده باشد که نیازمند به عمل جراحی باشد، معمولا عمل جراحی همچنان مورد نیاز خواهد بود.

•    شانه ی منجمد

من میزان موفقیت خوبی در درمان شانه ی یخ زده داشته ام. از ترکیبی از "تیو نا" (ماساژ پزشکی چینی) برای بازگرداندن دامنه حرکات و طب سوزنی برای کاهش درد و آزاد سازی تنش عضلانی استفاده می کنم. برای فرآیند درمان، عموما به 10 تا 20 جلسه ( به طور ایده آل، دو بار در هفته ) برای پیشرفت تقریبا کامل بهبودی نیاز است.

•    درد عصب سه‌قلو یا حرکت دهنده فک (نورالژی تریگمینال)

به طور کلی، من نتایج بسیار خوبی در درمان نورالژی تریگمینال، هم در کاهش شدت و هم در فراوانی و تکرار درد داشته ام. در صورت انجام طب سوزنی هر دو هفته یک بار، به ویژه در حالی که سطح کلی درد رو به کاهش می رود، درمان ها به سمت حصول بهترین نتایج پیش می روند. عضلات قسمت قدامی گردن و فک هنگام بروز این عارضه بسیار سفت می شوند؛ بنابراین، انجام ماساژ اضافی می تواند مفید باشد. همچنین به نظر می رسد قرار دادن کمپرس داغ بر روی سمتی از صورت در طرف آسیب دیده برای مراقبت خانگی مفید باشد.

•    فلج بلز

به عنوان یک بیماری آزار دهند، فلج بل سبب آسیب سریع در بیمار شده و یک طرف صورت را در امتداد یک یا چند مسیر عصب سه قلو (تریگمینال) به صورت موقت فلج می کند. در صورت درمان سریع با طب سوزنی، (3-2 هفته در تجربه من برای درمان کامل مشکل)، بیماری به خوبی به درمان جواب می دهد؛ البته، در صورتی که بیماری مدتی بدون درمان رها شده باشد، به نظر می رسد مدت زمان بیشتری باید برای حل مشکل با طب سوزنی صرف شود. کاربرد طب سوزنی همراه با فتیله گذاری بیشترین تاثیر را در تجربه های درمانی من داشته اند. درمان های دو هفته یک بار معمولا بهترین نتایج را در بردارند.

•    نوروپاتی (بیماریهای مربوط به دستگاه عصبی مثل گیلن باره)

•    سردرد مزمن

یک قصار طب چینی می گوید: سردردها پزشکان را دچار سردرد می کنند. اگر چه من به طور کلی موفقیت خوبی در درمان سردردهای مزمن داشته ام، اما بیمارانی مبتلا به سردرد مزمن هم داشته ام که با طب سوزنی بهبود نیافتند. در صورتی که با سردردهای مزمن زندگی کرده اید، طب سوزنی ارزش امتحان کردن دارد، اما همیشه جواب دلخواه را نخواهید گرفت.

•    سردرد میگرنی

بر خلاف سردردهای مزمن، من موفقیت بسیار بالایی در درمان میگرن ها با طب سوزنی داشته ام (نزدیک به 100٪ موفقیت). به طور کلی، بسته به شدت و فراوانی (تکرر) سردردها، درمان های اولیه شامل دو جلسه در هفته یا یک جلسه در هفته هستند، و پس از آنکه تعداد و شدت حملات کاهش یافت، فواصل بین جلسات درمانی طولانی تر و طولانی تر می شود. بنا بر تجربه شخصی من، طب سوزنی همچنین می تواند در جلوگیری از پیشرفت بیماری های میگرنی کمک کند اگر بیمار در معرض ابتلا به میگرن باشد.

•    تهوع

طب سوزنی در کاهش تهوع بسیار مفید است. به طور کلی، خود حالت تهوع در طول جلسه درمانی کاهش می یابد و اثرات درمان یک تا دو روز تداوم دارد. من اغلب اشکالی از طب سوزنی پوشیدنی (سوزن های فشاری یا مهره های فشاری) را برای پوشیدن در خانه برای کاهش تهوع در موارد بارداری یا درمان شیمی درمانی به منظور افزایش اثر کاهش تهوع بین جلسات درمانی را با کل فرآیند درمان ترکیب می کنم. من این روش را همچنین برای بیماران مبتلا به تهوع مرتبط با گاستروپارزیس (تاخیر در تخلیه معده) با اثرگذاری خوب به کار برده ام.

•    سندرم روده تحریک‌پذیر یا آی‌بی‌اِس (IBS)

در ارتباط با این سندروم که به شدت با استرس و اضطراب در برخی افراد مرتبط است، طب سوزنی در کاهش پاسخ استرس و آرام سازی و تنظیم مجرا و دستگاه گوارش مفید است. درمان مستلزم تداوم، حداقل در طول دوران استرس زا است، اما می توان فاصله زمانی بیشتری بین جلسات گذاشت البته به موازات آن که بدن بیمار به حالت آرام تری تعدیل و تنظیم شود یا این که بیمار تغییرات دائمی در شیوه زندگی برای کاهش عوامل استرس زا ایجاد کند.

•    کولیت زخمی یا کولیت اولسروز یا پس‌روده‌آماس زخمی

طب سوزنی همراه با تغییرات و تنظیمات رژیم غذایی اغلب می تواند عود های کولیت زخمی را کاهش دهد و وابستگی به داروهای با عوارض بیشتر را، که اغلب برای کنترل این بیماری استفاده می شود، به حداقل برساند. جلسات درمانی برای حفظ نتایج درمانی باید تداوم داشته باشند (هفتگی یا هر دو هفته یک بار).

•    سرماخوردگی یا آنفلوآنزای مزمن

طب سوزنی می تواند به آسانی به کاهش احتمال ابتلا به سرماخوردگی و آنفلوآنزا، به احتمال زیاد با بهبود پاسخ به استرس کمک کند. این روش درمانی اغلب به طور همزمان یا به تنهایی با داروهای گیاهی چینی برای الگوهای خاص عدم تعادل انجام می گیرد.

•    فیبرومیالژیا

بر اساس تجربیات من، طب سوزنی فیبرومیالژیا را درمان نمی کند، اما می تواند موجب کاهش درد مرتبط و کاهش وابستگی به داروهای دیگر شود که می توانند بر وضوح روانی تأثیر بگذارند و باعث ایجاد عوارض جانبی دیگر شود. درمان باید تداوم داشته باشد.

•    سندرم خستگی مزمن

خستگی مزمن که اغلب دست در دست فیبرومیالژیا روی می دهد، می تواند با طب سوزنی بهبود یابد، البته به طور کلی این بیماری با داروهای گیاهی چینی بهتر درمان می شود.

 

خواندن 487 دفعه
طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت