مرکز خدمات پزشکی طب نو

فیزیوتراپی در منزل 

کاردرمانی در منزل برای اختلالات یادگیری

کاردرمانی در منزل برای اختلالات یادگیری

اگر بخواهیم اختلال یادگیری را به زبان ساده بیان کنیم باید بگوییم که اشکالاتی است که در یادگیری، عملکرد ها و توانایی های خاصی رخ می دهد و این موضوع در حالی است که یادگیری سایر توانایی ها و عملکرد ها در حد متوسط و یا حتی بالاتر از آن می باشد.

برای مداوای این عوارض مرکز خدمات پزشکی طب نو در کنار شما ایستاده است و جهت آسودگی شما کاردرمانی در منزل را برای چنین افرادی انجام می دهد.

انواع اختلال یادگیری شامل چه مواردی می شود

اختلال خواندن، اختلال ریاضی، اختلال بیان نوشتاری که در ادامه هر یک را توضیح می دهیم.

اختلال خواندن: شامل ناتوانی هایی است که در شناسایی انواع کلمه ها، ضعف در درک کردن مطالب و خواندن متون پر از غلط و بسیار کند می باشد.

برای تشخیص این مورد باید به این صورت عمل کرد که توانایی خواندن کودک را مورد بررسی قرار داد که آیا کمتر از حد تعیین شده برای سن و میزان تحصیلات او می باشد یا خیر. این اختلالات به طور معمول در حدود سن 7 سالگی و کلاس دوم دبستان تشخیص داده می شوند. اما در گاهی موارد دیده شده است که به دلیل هوش بالایی که کودک دارد تا 9 سالگی و کلاس چهارم ابتدایی تشخیص داده نشده است.

مشکلاتی که مرتبط با این موضوع وجود دارند عبارت هستند از مشکلات زبانی و نا توانی در کنار هم قرار دادن صحیح کلمه ها. این علائم در کودکانی که سن کمی دارند به صورت احساس حقارت و در مواردی شرمندگی می باشد اما در کودکان بزرگ تر اکثرا خشم و افسردگی دیده شده است و عزت نفس آن ها را کاملا پایین می آورد.

اختلال ریاضی: کودک به هنگام خواندن و نیز یادگیری رقم و عدد ها دچار مشکل می شود و در انجام محاسبه ها بسیار کند و بی دقت عمل می کند.

برای تشخیص این مورد باید به این صورت عمل کرد که مهارت های ریاضی کودک را با توجه به سن و میزان تحصیل وی بررسی کنید. اعداد، سوال های جمع و تفریق، جدول ضرب و انجام دادن برخی محاسبات ریاضی را از وی بخواهید و سرعت عمل آن ها را بررسی کنید.

اختلال بیان نوشتاری: شامل خطا هایی است که به صورت مکرر در اعمال انواع نکات دستوری یعنی نقطه گذاری اتفاق می افتد و همچنین املای ضعیف و داشتن دست خطی نا مناسب در این دسته جای می گیرد.

برای تشخیص این مورد باید به این صورت عمل کرد که نگارش یک متن کاملا منظم، نوشتن املا، گذاشتن صحیح انواع نقطه گذاری های کودک باید بررسی شود. کودک بر طبق سن خود باید تمامی موارد را به خوبی انجام دهد.

راه درمان چنین اختلالاتی تنها کاردرمانی می باشد که طب نو با انجام کاردرمانی در منزل به شما یاری می رساند و در محیط امن و آرام خانه به مداوای بیمار شما می پردازد.

نشانه های مشخص و رایج اختلال یادگیری در کلاس درس چیست

 • بی توجهی زیاد
 • نداشتن نظم
 • نیاز های مکرر برای تکرار دستورالعمل ها
 • نا امید شدن سریع
 • انجام هر فعالیتی به کندی
 • خطی بسیار بد
 • داشتن مشکلات اجتماعی به صورت ضعیف تا متوسط
 • کودکی که به نظر باهوش است اما کار ها را به درستی انجام نمی دهد
 • علایم مشخص و رایج اختلال یادگیری در منزل چیست

 • مشکل در لباس پوشیدن و مراقبت از خود
 • فراموشی جای وسایل شخصی
 • فراموش کردن تکلیف ها و وظایفی که باید روزمره انجام شود
 • مشکل انجام وظایف در کار های گروهی
 • داشتن ترس و مشکل با فضای شخصی
 • نشان دادن حساسیت هایی زیاد نسبت به اعضای خانواده و دوستان
 • ترسیدن از موقعیت هایی که نا آشنا یا تا حدودی آشنا هستند
 • ناتوانی در یافتن دوستان جدید

 چهارچوب کاردرمانی در منزل یا در مجموعه های پزشکی به چه صورت می باشد

کاردرمانی از جمله مداوا هایی می باشد که دارای پایه پزشکی است و توانمندی های افراد را به آن ها باز می گرداند. کاردرمانی بیشتر برای کودکان انجام می شود اما به طور مطلق مختص به آن ها نمی باشد. به صورت کلی کاردرمانی در منزل و مطب های پزشکی سبب می شود که توانایی هایی مانند ادراکی- بینایی و حرکتی متناسب با سن کودک به وجود آید.

انجام خدمات کاردرمانی به صورت مستقیم یا غیرمستقیم

خدمات کاردرمانی که به صورت مستقیم انجام می شود شامل انجام حرکت هایی ظریف، آموزش حسی، انجام و اصلاح فعالیت های روزانه ی زندگی و... می شود. خدمات غیر مستقیم در واقع مشاوره ای هستند و در این شرایط کاردرمانگر حرفه ای به سایر اعضای آموزشی یعنی معلم مدرسه، متخصصین آموزشی و ... رجوع می کند و در ارتباط با نیازها و علایق مشورت کرده و پیشنهاداتی را به آن ها ارائه می دهد.

چگونه کاردرمانی در منزل یا این خدمات پزشکی در مطب ها به یادگیری کمک می کند

کاردرمانی در منزل و یا انجام آن در خارج از خانه به سازمان دهی در حس و عصب، ایجاد تعادل، بالا بردن قدرت درک، توانایی درک از طریق بینایی، انجام حرکات ظریف و همچنین برنامه ریزی مناسب برای انجام حرکت های درشت ، می پردازد.

کاردرمانی می تواند به موقعیت هایی که کودک دارد یعنی در کلاس، نحوه گفتار و ...کمک کند. باید بدانید که تدریس خصوصی به تنهایی نمی تواند تاثیر گذار باشد. تدریس خصوصی یعنی آموزش نفر به نفر و در واقع این روش همان آموزش های شخصی می باشد که مشکلات عصبی عضلانی را مد نظر قرار نخواهد داد.

کاردرمانی که در کلاس انجام می شود به کودکان توانایی درونی را هدیه می دهد و سبب می شود که کاملا مناسب تر و راحت تر اطلاعات را دریافت، تفسیر و استفاده کنند. کودک به خوبی قادر به انجام کار های نوشتاری، خواندن متون و انجام به موقع کار های خود می شود و موفقیت های او در کلاس به صورت چشمگیری افزایش می یابد و علاوه بر این، مهارت های اجتماعی را به خوبی فرا می گیرد.

دلیل اهمیت گفتار این می باشد که طرز بیان، مهارت های زبانی رسا و گویا به درستی به کودک آموزش داده می شود و دلیل اهمیت انجام کاردرمانی در منزل با متخصصان مجرب مرکز طب نو این است که مهارت هایی که کاملا اساسی هستند و توانایی هایی که یادگیری آن ها ضروری است را به خوبی آموزش می دهد.

 

خواندن 1018 دفعه
طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت