مرکز خدمات پزشکی طب نو

فیزیوتراپی در منزل 

یافته های جدید و آینده لیزر درمانی

یافته های جدید و آینده روش مداوا لیزر درمانی چیست

در حالی که اکثر آمریکایی ها با مفهوم فیزیوتراپی آشنا هستند، تعداد بسیار کمی از آن ها در مورد طیف گسترده ای از درمان هایی که این  روش شامل می شود، میدانند. بیماران جدید تمایل دارند با مجموعه ای از ایده های مربوط به درمان فیزیوتراپی، خود درمانی کنند و به طور کلی این ایده ها اشتباه نیستند.
آنها ممکن است با استفاده از باندهای مقاوم رنگ روشن، رکاب زدن روی دوچرخه یا حتی با استفاده از دستگاه های تحریک عضلانی الکتریکی، اقدام به درمان کنند. هر چند، بعید است که لیزردرمانی به ذهنشان خطور نکند.
اگرچه لیزرها هنوز به نظر جز تکنولوژی های آینده به نظر می رسند، فیزیوتراپیست ها عقیده دیگری دارند. در واقع، آن ها حدود 5 دهه، از لیزرها استفاده کرده اند تا به فرایند بهبود و درمان تسریع ببخشند، این نوع درمان از سال 1967 با کار پرفسور اندرا مستر، یک پزشک مجارستانی شروع شد، که از لیزرها برای درمان سرطان پوست استفاده کرد.
امروزه، لیزردرمانی یک شیوه درمان است که برای بهبود و تسریع نتایج در درمان بیماران با فیزیوتراپی در منزل یا مرکز های درمانی، استفاده می شود، در این شیوه از پرتوی قرمز یا نزدیک به مادون قرمز با محدوده های مختلف طول موج  استفاده می شود و قدرت آن بستگی به نوع لیزر استفاده شده دارد. به عنوان یک شیوه درمانی، لیزر درمانی به طور باورنکردنی انعطاف پذیر است و برای شرایط مختلف از آسیب های ورزشی گرفته تا آرتروز، به کار برده می شود.
به عبارت ساده تر، غیر ممکن است بتوانیم تمام کاربردهای لیزر درمانی را در یک مقاله شرح دهیم. برای دریافت ایده هایی از استاندارد های فعلی، مصاحبه کاملی با کیم نارتکر، مالک و سرمایه گذار دوره های فیزیوتراپی و تندرستی کامل در چستر غربی، اوهایو، انجام دادیم تا درباره چگونگی استفاده تیمش از این شیوه درمانی مطلع شویم.

کاربردهای درمانی

از آنجا که "لیزر درمانی" ممکن است برای بیماران دلهره آور باشد، توضیح دادن این روند برای بیمار احتمالا امکان وجود داشتن هر ترسی را از بین می برد. در دوره درمان فیزیوتراپی و تندرستی کامل، واحد لیزر از لیزر برای نفوذ عمیق به داخل بافت های بیمار استفاده می کند تا  فتوبیومودولیشن را تقویت کنند. در این صورت، متابولیسم سلولی افزایش می یابد که به بازسازی سلولی سرعت می بخشد، جریان خون را افزایش می دهد و سیستم ایمنی و لنفاوی را تحریک می کند.
همچنین این شیوه درمانی اغلب با درمان آسیب های ورزشی هم سر و کار دارد، تیم نارتکر با کاربردهای گسترده این شیوه درمانی در همین زمینه بسیار آشنا هستند. نارتکر گفت: " در کلینیک سرپایی ما، از لیزر سرد برای آسیب های مزمن و حاد استفاده می شود که به سرعت، به محرک های درجه 4 و 5 پاسخ نمی دهد". این بیماری های مزمن شامل التهاب تاندون کف پایی، فیبرومیالژیا، درد و آماس آرنج (در اثر ورزش یا کار زیاد)، تنگی نخاعی در ناحیه کمر، ساییدگی استخوان زانو، اسپاسم عضلانی حاد، سندروم مجرای مچ دستی و تاندونیت ها می باشد.
همانطور که انتظار می رود با چنین طیف وسیعی از کاربردها، طول درمان متفاوت است. نارتکر گفت: " طول درمان بستگی به آسیب و مزمن بودن ماهیت آن دارد. هر تشخیص دارای پروتکل مخصوص به خود است که از درمان فیزیوتراپی پیروی می کند". محدوده این درمان ها برای بیماری هایی مانند فلج بل و درد اختلال مفصل فکی گیجگاهی، 5 تا 8 جلسه ی 6 تا 10 دقیقه ای می باشد، برای کمر درد و سیاتیک و رادیکولوپاتی (بیماری که ریشه عصبی دارد)، لیزر تراپی در 8 تا 10 جلسه 22 تا 30 دقیقه ای انجام می شود.

انتخاب لیزر تراپی

مانند هر شیوه درمانی دیگری، لیزر تراپی کم توان، درمان مناسبی برای تمام بیماری ها و مشکلات نیست. نارتکر گفت: " ما   تیم های PTs و PTA داریم که به طور عمده به خروجی و نتایج هر درمان توجه می کنند. اگر در انجام سه درمان، هیچ نتیجه ای مشاهده نکردیم، معمولا درباره کیس بحث می کنیم و درمان هایی را تعیین می کنیم که بیشترین تاثیر را بر درد بیمار و عملکرد او داشته باشند."
حتی زمانی که لیزر تراپی کم توان، به عنوان یک درمان مناسب برای بیمار تعیین شود، به طور فوق العاده ای به عنوان تنها درمان در برنامه درمانی به کار برده می شود. در تکنیک نارتکر، لیزر تراپی به صورت ترکیبی با درمان های دستی یا منوآل تراپی به برای تمام بیماری ها به جز یک بیماری، به کار برده می شود: نوروپاتی. نارتکر گفت:" ما خروجی های عالی در بازتولید یا رشد مجدد عصب های آسیب دیده داریم و معمولا از لیزر سرد برای پیشرفت نتایج، بعد از این تشخیص ها استفاده می کنیم. "
متاسفانه، اکثر بیماران برای پیدا کردن بیمه ای که هزینه های لیزر تراپی را تحت پوشش قرار دهد، تحت فشار هستند، زیرا به علت شواهد ناکافی برای تاثیر پذیری آن، این درمان تجربی محسوب می شود. با این حال، با کاهش بازپرداخت ها برای بسیاری از درمان ها، نارتکر متوجه شده است که بیماران به دلیل وعده درمان نسبتا کوتاه مدت و مقرون به صرفه، به طور فزاینده ای به سمت این درمان کشیده می شوند.
او گفت: " من متوجه شده ام که بیماران ما به شدت به دنبال روش های سریع و زود بازده هستند، و چون می گوییم  لیزر درمانی  به آنها کمک می کند،  برای آن هزینه پرداخت می کنند. در اوایل به عنوان یک مالک، اغلب لیزر تراپی را تحمیل نمی کردم و بیماران زیادی را به خاطر معرفی متخصص پا به جای توصیه لیزر سرد، از دست می دادم. اما اکنون یاد گرفته ام که این درمان را به عنوان یک درمان جایگزین به بیماران با دردهای مزمن توصیه کنم، شاید آن را انتخاب کنند. هنوز هم زمانی که کسی می گوید :"بله این درمان را انتخاب می کنم."، تحت تاثیر قرار می گیرم.

آینده لیزر تراپی

باوجود اینکه بسیاری از تکنیک های فیزیوتراپی، مانند تکنیک نارتکر، مورد توجه قرار گرفته است، هنوز زمان زیادی مانده تا به  اثربخشی لیزر درمانی، کاملا دست یابیم. اکثر دستگاه ها توسط اداره غذا و داروی آمریکا، به دستگاه های طبقه 2 گروهبندی می شوند، و بین سال های 2002 تا 2009، 43 مورد از این دستگاه های 510 کیلویی برای فروش اختیار گرفت ؛ اما فقط برای تسکین موقت درد. علاوه بر این، بسیاری از این دستگاه ها فقط برای علائم مربوط به درد مچ دست بود که به دلیل سندروم مجرای مچ دستی ایجاد شده بود.
البته، فیزیوتراپیست ها تلاش می کنند تا درد را در دراز مدت تسکین دهند و با مشکلاتی فراتر از مجرای مچ دستی سرو کار داشته باشند، بنابراین، اختیارات بیشتری برای لیزر ضروری است تا به عنوان یک روش درمانی موثر و ایمن، مورد توجه همگان قرار گیرد. با این حال، این اختیارات بدون تحقیقات گسترده در مورد تاثیر پذیری این درمان، امکان پذیر نمی باشد. در واقع پیش بینی می شود که کارمزدهای در حال افزایش، موجب افزایش تقاضا برای درمان های سریعتر مانند لیزر تراپی کم توان، می شوند؛ با این حال، تا زمانی که تحقیقات بیشتری انجام نشود، بعید است این شیوه درمانی، مانند اولتراسوند و تحریک های الکتریکی، پیش پا افتاده و رایج شود.

نتیجه گیری نهایی

در حالی که بسیاری از تکنیک های فیزیوتراپی از این درمان استفاده می کنند، روش های بی شماری وجود دارد که هنوز به کار برده نمی شوند. در نگاه اول، استدلالی که در پشت این درمان وجود دارد، محکم و قابل اطمینان نیست: شواهد علمی این شیوه درمانی را در ابتدای آن حمایت می کنند و عدم بازپرداخت مالی توسط بیمه، فیزیوتراپیست ها را مجبور می کند این درمان را به بیماران ارائه دهند در حالی که می دانند پولشان به آنها برگردانده نمی شود.
نارتکر گفت:"  درمانگران و فیزیوتراپیست ها دلشان نمی خواهد خدماتشان را بفروشند." با این حال، از آنجایی که او بیماران زیادی را دیده است که لیزر تراپی کم توان را انتخاب می کنند، شروع به در نظر گرفتن دوره های کوتاه مدت درمان کرده است و به جای اینکه به درآمد بیشتر فکر کند، خدماتش را بیش از حدود وظیفه اش به بیماران ارائه می دهد.
 او گفت:" ما در حرفه ای کار می کنیم که می تواند به مردم در رهایی از دردهایشان کمک کند. من احساس می کنم موظف هستیم راهکارهایی ارائه دهیم تا به مشتریانمان در رسیدن به اهداف شخصی شان کمک کند. "

خواندن 437 دفعه
طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت